Doprava

Po příletu do Mexika

Po příletu na letiště projdete nejprve přes imigrační přepážku a následně přes celnici. Ujistěte se, že jste vyplnili všechny dokumenty, které vám v letadle rozdaly letušky. Limit pro zproštění od povinnosti platit clo je 300 amerických dolarů a vztahuje se i na nové oblečení, tabák a alkohol.

Rovněž budete požádáni o vyplnění formuláře s čárovým kódem a modrým proužkem s nápisem „Estados Unidos Mexicanos“. Na ten si v průběhu vaší návštěvy Mexika dávejte obzvláště velký pozor, neboť v případě jeho ztráty vám nemusí být umožněno opustit zemi. V tom případě se budete muset vrátit zpět na letiště a formulář vyplnit znovu. Navíc vám může být udělena pokuta ve výši 440 pesos (asi 650 Kč).

Letecky

Benito Juárez International Airport (MEX) je největším mezinárodním letištěm ve městě a zajišťuje dopravní spojení s těmi nejdůležitějšími světovými metropolemi od Chicaga po Buenos Aires.

Transfer z letiště:

  • Taxíkem – na letišti naleznete hned několik stanic licencovaných taxislužeb, známých jako Transportacion Terrestre. Tyto vozy poznáte podle bílé a žluté barvy a černé samolepky ve tvaru letadla na dveřích. Ceny za jízdu se pohybují dle délky trasy od 100 Kč do 500 Kč.
  • Metro – pokud hledáte levnější variantu cesty z letiště a zároveň s sebou nevezete velké množství zavazadel, zvolte metro. V něm si dejte pozor na kapsáře, kteří jsou jeho největším problémem. Jednorázová jízdenka stojí 2 pesos (necelé 3 Kč).

V průběhu dopravní špičky může občas nastat situace, kdy zaměstnanci města na nástupištích oddělí zvlášť muže a ženy. Činí se tak z důvodu, aby se předešlo případnému sexuálnímu harašení.

Letiště Licenciado Adolfo López Mateos International Airport (TLC), které leží 50 kilometrů na severozápad od centra města, je především přístavem domácích nízkonákladových aerolinek. Cesta na toto letiště bude vcelku složitá, pokud si nenajmete taxi či si nepronajmete auto.

Doprava po Mexico City

Mexico City je sice obrovské město, ale pronajmutí auta není tou nejlepší variantou, jak objet veškeré památky. Lepší bude, pokud využijete některý z prostředků městské hromadné dopravy. Spolehlivá je například podzemka, kterou spolu s některými autobusy a trolejbusy provozuje městská radnice. Autobusy některých soukromých dopravců naopak nepatří vzhledem k řidičským návykům řidičů k těm nejspolehlivějším a nejbezpečnějším. Posledním způsobem jsou tisícovky taxíků, obvykle zelených vozů značky Volkswagen Brouk.

Metrem

Sistema de Transporte Colectivo alias metro je jeden z nejvyužívanějších podzemních systémů dopravy na světě – denně přepraví 4,4 miliony pasažérů. V průběhu celého dne bývají vagony přeplněné, jednotlivé vlaky však mezi sebou dělí jen pár minut. Cena přestupního lístku je po přepočtu necelých 40 Kč.

Ve vestibulech a před vchody do jednotlivých stanic většinou narazíte na stánky s občerstvením. Během pracovních dní je metro v provozu od páté hodiny ranní do půlnoci. Orientace mezi jednotlivými nástupišti je velmi jednoduchá, ačkoliv metro postrádá cedule v angličtině. Jednotlivé linky jsou odlišeny číslem a barvou, která se táhne po celé délce nástupiště i mezi jednotlivými trasami, takže máte vždy jistotu, kde jste.

Cedule ve stanici jsou zpravidla jen ve španělštině – zde je překlad nejčastějších nápisů, se kterými se můžete setkat:

  • Taquilla – prodej jízdenek
  • Entrada – vstup
  • Salida – výstup
  • No Pase – zákaz vstupu
  • Andenes – nástupiště
  • Correspondencia – přestupní linka

Autobusem

V Mexico City se na autobusové přepravě podílejí dva dopravci. Jedním z nich je samotné město, které provozuje autobusy, v nichž zaplatíte v přepočtu 3 Kč za jednu jízdu. Druhou variantou jsou soukromé společnosti, které provozují minibusy známé jako přeros, jež jsou o něco dražší. Za krátkou cestu zaplatíte 4 Kč, na trasách delších než 12 kilometrů okolo 6 Kč.