Doprava do Tokia

Chystáte-li se na delší návštěvu Tokia, odešlete tam svá zavazadla s předstihem. Cestování s kufrem napříč městem je v době špičky téměř nemožné. V Tokiu naštěstí existují kurýři zvaní takkyuubin, kteří vaše kufry dopraví vcelku rychle a spolehlivě na předem zadanou adresu. Posílat se tímto způsobem dají téměř jakákoliv zavazadla, včetně jízdních kol z letiště apod. Jedinou výjimku tvoří alkohol – převoz alkoholu v kufrech je sice povolen, ale při cestě letadlem ho musíte přinést osobně k prohlídce zavazadel.

Na letištích a hlavních železničních stanicích se shánějte po ceduli s nápisem „Baggage Delivery“ nebo něčem podobném. Nejznámější firmou specializující se na převoz zavazadel je Kuroneko-Yamato, kterou poznáte podle žluto-černého loga s kočkou, jež v hubě nese malé kotě. Dalšími významnými společnostmi z oboru jsou Nittsu a Sagawa. Poplatky za transport se odvíjejí dle vzdálenosti, za převoz v širší oblasti Tokia předpokládejte účet ve výši asi 2000 yenů (lehce přes 400 Kč).

Letecky

V Tokiu jsou dvě významnější letiště: Narita pro mezinárodní lety a Haneda, na kterém přistávají převážně letadla na vnitrostátních linkách.

Letiště Narita Airport (NRT), které je hlavní branou do Tokia, se nachází zhruba 70 kilometrů na severovýchod od města.

Transfer z letiště:

  • Nejjednodušší varianta – dvouhodinová jízda luxusním autobusem v ceně 3 000 yenů (okolo 620 Kč)
  • Nejrychlejší varianta – Narita Express, který vás za 55 minut odveze do stanic Tokyo Station, Shibuya, Shinjuku nebo Yokohama. Jednosměrná jízdenka vás přijde na 2 940 yenů (v přepočtu 612 Kč).
  • Nejlevnější varianta – vlak Kesei Limited Express do čtvrtí Nippori či Ueno – za 80 minut jízdy zaplatíte 1 000 yenů (přes 200 Kč).
  • Nejdražší varianta – taxíky v ceně 30 000 yenů (až 6 200 Kč)

Vzdušný přístav Haneda Airport (HND) je oficiálně znám jako Tokyo International Airport a je nejrušnějším letištěm v Asii, ačkoliv na něm přistávají převážně lety na vnitrostátních linkách.

Nejjednodušším způsobem, jak se dostat je tokijská nadzemka – do města se přepravíte zhruba za 20 minut a vaše peněženka bude chudší o 400 yenů (v přepočtu přibližně 85 Kč).

Vlakem

Hlavním tokijským nádraží je Tokyo Station (東京駅 Tōkyō-eki) ve čtvrti Chiyoda, ze kterého jezdí populární rychlovlaky Šinkanzen, které Tokio spojují s japonskými městy Nagoya, Kyoto a Osaka.

Autobusem

Dálkové autobusy spojují Tokio s jeho vzdálenými předměstími a některými dalšími městy v zemi. Autobusy jsou oproti vlakům levnější, ale také méně pohodlné. Dálkové autobusy vyjíždějí z tokijského terminálu Yaesu-minamiguchi (八重洲南口) popřípadě Shinjuku Highway Bus Terminal (新宿高速バスターミナル).

  • The JR Bus Group – hlavní autobusový přepravce na linkách do Tokia. Jízdenky si můžete zakoupit například ve stanici Midori-no-Madoguchi. Na linkách do měst Nagoya, Kyoto a Osaka můžete případně využít svojí vlakovou jízdenku.
  • 123bus provozuje převážně noční linky mezi Tokijem a mnoha dalšími městy v Japonsku. Jízdenky si v angličtině můžete zabookovat na stránkách přepravce.

Přeprava po Tokiu

Vlakem a metrem

Tokio má jednu z nejrozlehlejších sítí hromadné dopravy na světě. Dobře fungující systém je bezpečný a stanice i vagony čisté, jediným problémem je tak velký nával lidí v době dopravní špičky. V provozu je celkem devět linek metra (Ginza, Marunouchi, Hibiya, Tozai, Chiyoda, Yurakucho, Hanzomon, Namboku a Fukutoshin), které doplňuje několik tratí nadzemky.

Jízdenky na metro se prodávají v automatech, které najdete třeba ve stanicích metra. Chcete-li předejít situaci, kdy budete ve změti japonských klikyháků hledat ten správný tarif pro vaší cestu, pořiďte si některou z předplacených jízdenek.

Taxíkem

Taxíky v Tokiu jsou velmi drahé, výhodné začínají být až při počtu tří nebo více osob. Taxík bude vaší poslední šancí také v situaci, kdy vám ujede poslední vlak či metro.

Jízdné začíná na 710 yenech za první dva kilometry jízdy a posléze narůstá velmi rychle. V době od 22:00 do 5:00 se zároveň ke konečné částce přičítá 20% příplatek za noční jízdu. Například denní jízda z hlavního vlakového nádraží do stanice Shinjuku vás přijde na 6 200 yenů, což je v přepočtu necelých 1 300 Kč.

Poměrně velké procento řidičů bohužel nerozumí anglicky – krom notoricky známých lokací, naštěstí jsou v naprosté většině vozů nainstalovány systémy GPS. Nejspolehlivější variantou, jak dorazit v pořádku na požadované místo, je zaškrtnout destinace na mapě a tu jednoduše podat taxikáři.

Autobusem

Autobusy několika soukromých firem obsluhují zpravidla jen ty oblasti, které nejsou dostupné metrem či nadzemkou. Ceny jízdného jsou na rozdíl od metra pevně dané na jakkoliv dlouhou trasu a obvykle jsou ve výši 200 nebo 210 yenů (okolo 40 Kč). V porovnání s nadzemkou nejezdí autobusy tak často, jsou pomalejší a poberou méně pasažérů. Hlavním problémem autobusů je pak absence cedulí v angličtině a nedostatečné značení zastávek.