Auckland je s více než milionem obyvatel největší velkoměstská aglomerace na Novém Zélandu. Celá obrovská aglomerace je v podstatě tvořena čtyřmi nezávislými městy – Manakau z jihu, Waitakere ze západu, North Shore ze severu a Aucklandem samotným. Celá správní oblast, která ještě zahrnuje několik venkovských osad, malých městeček a ostrovů v zálivu Hauraki, se nazývá Auckland Region.

Aucklandu se často přezdívá „The City of Sails“ (Město plachetnic) – to díky počtu lodí, které kotví v zálivu Hauraki v přístavu Waitemata. Setkat se můžete ještě s přezdívkou „City of Volcanoes“ (Sopečné město) – Auckland je totiž postaven v oblasti, ve které se nachází okolo 48 sopek. Ty jsou samy o sobě již vyhaslé, na rozdíl od sopečného pole, které zůstává stále aktivní.

Auckland je největším městem v Polynésii. U některých národů z ostrovů v Polynésii dokonce žije v Aucklandu více obyvatel, než na původních ostrovech samotných. Zajímavý mix pacifické kultury je často předváděn a oslavován na různých přehlídkách a sportovních utkáních.

Auckland je jedním z nejlepších měst na žití, v těch nejznámějších žebříčcích se pravidelně umísťuje v nejlepší pětce.

Oblasti města

  • Auckland City – samotné centrum města
  • Manukau – část města, které se přezdívá „South Auckland“ se nachází jižním směrem od centra Aucklandu. Se svými 55 různými etnickými skupinami je tato oblast jednou z nejpestřeji obydlených měst na světě.
  • Waitakere na západ od Aucklandu vám nabídne zajímavá odpočinková místa, která si nejlépe vychutnáte se skleničkou vína v ruce.
  • North Shore (Severní pobřeží) je čtvrť, která se nachází na sever od přístavu Waitemata (Waitemata Harbour) a Auckland Harbour Bridge.

Bezpečnost ve městě

Auckland je vcelku bezpečné město – v porovnání s ostatními světovými metropolemi nijak výrazněji nevybočuje. Přesto je především pro ženy bezpečnější, pokud chodí ve skupinkách a vyhnou se temným uličkám. Dávejte si pozor, kam parkujete své auto, obzvláště tehdy, když ho parkujete za bílého dne a odjezd plánujete během nočních hodin.

Telefonní číslo pro rychlou pomoc je 111 – funguje společně pro policii, záchranáře i ambulanci. Stejně jako 111 fungují i telefonní čísla 112, 911 a 999.

Na silnicích bývají jako nebezpečnější dny označovány pátky a soboty, kdy je mezi řidiči větší výskyt těch, co požili alkohol a mladých závodníků v rychlých autech.

Zvýšené opatrnosti dbejte především v těchto oblastech:

  • Karangahape Road (K Rd) – ulice plná hospod a nočních klubů bývá čas od času svědkem přepadení.
  • Lower Queen Street – během dne tato obchodní zóna vypadá vcelku klidně, se soumrakem se však mění v nocležiště bezdomovců. Ti vám sami o sobě nijak neublíží, ale přesto se snažte chodit rychle a ve skupinkách.
  • Fort Street – oblast s největší koncentrací nevěstinců v Aucklandu – po setmění tato čtvrť nahání vcelku strach; rozhodně se vyplatí být ostražitý.
  • High Street/Vulcan Late – zatímco během dne je tato čtvrť plná obchodů poklidná, v noci je zde občas někdo přepaden a okraden.
  • Viaduct Harbour – v oblasti plné barů a hospod roste riziko na nějaký konflikt tak rychle, jako roste hladinka alkoholu v krvi jejich hostů.