Doprava po Novém Zélandu

Aucklandské mezinárodní letiště (Auckland International Airport - AKL) se nachází na jihu předměstí Mangare, poblíž přístavu Manukau. Přeprava z letiště do centra města je možná především díky taxíkům a expresním autobusům, které se nazývají Airbus (cena jedné jízdy je 15 novozélandských dolarů, v přepočtu asi 160 Kč). Ostatní autobusy hromadné dopravy vás odvezou většinou jen na předměstí či k nádraží Papatoetoe. Přibližné ceny za obyčejnou jednosměrnou jízdenku z letiště jsou následující:
  • do Papatoetoe 29 dolarů (300 Kč)
  • do Manurewa 26 dolarů (270 Kč)
  • do Howicku 42 dolarů (450 Kč)
  • do Takapuny 35 dolarů (380 Kč)
  • do centra Aucklandu stojí jízdenka zhruba 50 až 65 dolarů (530 až 700 Kč)
Pokud plánujete cestu mezi jednotlivými městy na Novém Zélandu, zvažte nabídku nízkonákladového autobusového přepravce nakedbus.com, který nabízí zajímavé ceny za přepravu mezi letišti po celém státě.

Doprava po městě

Způsobů, jakými se přepravovat po Novém Zélanduje hned několik: od autobusů přes vlaky, trajekty, taxíky až po pronájem vlastního auta. Podrobné informace o aucklandské městské dopravě naleznete na jejich oficiálních internetových stránkách (http://www.maxx.co.nz/). Na stránkách rovněž naleznete službu, se kterou si můžete časy odjezdů autobusů, trajektů nebo vlaku najít přímo na displeji vašeho mobilního telefonu.

Autobusem

Autobusy jsou tím nejpoužívanějším způsobem hromadné dopravy v Aucklandu; ročně přepraví přes 40 milionů pasažérů. Ty nejčastěji využívané spoje jezdí zhruba každých 10 – 15 minut. Například autobusy z Kelly Tarltons a Mission Bay (linky 745 až 769) jezdí v průběhu pondělí až soboty každou čtvrthodinku. Pokud vám nevadí pěti až desetiminutová procházka k zastávce autobusu, obejdete se v Aucklandu bez auta. Jízda autobusy není nikterak spolehlivá – během dopravní špičky jsou na některých linkách až patnáctiminutová zpoždění téměř samozřejmostí. Při delších cestách jsou autobusy navíc velmi pomalé, vyplatí se proto zvážit přepravu vlakem či trajektem. Pokud cestujete na odlehlá předměstí či do méně osídlených zákoutí Aucklandu, intervaly mezi jednotlivými spoji začínají až na půlhodince.

Vlakem

Pokud se nacházíte poblíž zastávky, je cesta příměstským vlakem rozhodně dobrou volbou, ačkoliv nejsou některá předměstí obsluhována. Do celého železničního systému byly během několika posledních let investovány nemalé finanční prostředky; vylepšeny byly nejen vlakové soupravy, ale i většina nádraží. V Aucklandu jsou celkem tři linky: Eastern, Southern a Western Line. Southern Line pokračuje ze stanice Britomart přes centrum Aucklandu až do čtvrtě Papakura. Eastern Line je krátká trasa, která zahrnuje čtyři stanice na východě města a následně se připojuje k Southern Line. Western Line obsluhuje stanice od Britomart až po Waitakere Station.

Autem

Aucklandská silniční síť je v době dopravní špičky často velmi ucpaná, za což může ne zrovna ideální geografie města. Studie ukázaly, že Auckland má sice jednu z nejkomplexnějších silničních sítí na světě, ale vzhledem k příliš nízkým investicím do hromadné dopravy je každý odkázán na vlastní vůz. Často vyjde mnohem levněji, když si auto prostě pronajmete, namísto abyste používali taxík, který se vzhledem k rozlehlosti města může značně prodražit. Taxík vás z letiště do centra města odveze za 50 až 100 dolarů (zhruba 500 až 1000 Kč), což je přibližně stejně, jako stojí pronájem auta na den.