Bangkok (thajsky Krung Thep) je hlavní město Thajska a se svými jedenácti miliony obyvatel i největší město této země. Bangkok je jedno z nejkosmopolitnějších měst Asie.

Bangkok se nachází přibližně 14 stupňů na sever od rovníku a nejen díky své atmosféře se řadí mezi turisticky nejpřátelštější města v Asii. Po příjezdu do města návštěvníci okamžitě čelí velkému horku, silnému znečištění a nezadržitelnému smíchu všech Thajců. Ačkoliv to v televizním zpravodajství vypadá naopak, Bangkok je vskutku bezpečné město, které je více organizované, než se na první pohled zdá.

Vysoká vlhkost vzduchu a horko se odráží i na tropických rostlinách, které ve městě a v jeho okolí rostou – téměř na každém rohu tak narazíte na exotické orchideje a lahodné ovoce. Thajská kuchyně je celkem levná, přitom ale kvalitní a různorodá. Bangkok je pro mnoho lidí typickým případem, jak vypadá hlavní město v Asii.

Historie města

Bangkok (původně Bang Makok) byl až do položení základů hlavního města na západním břehu řeky Chao Phraya pouhou vesničkou. V roce 1782 nechal král Rama na východním břehu postavit palác a město přejmenoval na Krung Thep, pod kterým znají Thajci Bangkok, dodnes.

Oblasti města

Bangkok je obrovské moderní město západního typu s bohatým nočním životem a zvláštním šarmem. Úředně se dělí na 50 oblastí (khet), které se dále dělí na 154 okrsků (khwaeng).

Nejznámější oblasti:

  • Sukhumvit – moderní komerční jádro uprostřed města, na kterém naleznete pompézní obchodní centra a hotely. Středem této oblasti je náměstí Siam.
  • Silom – čtvrť na jih od Sukhumvitu žije dvěma životy. Zatímco ve dne je to klidná finanční oblast, v noci se Silom promění v samotné centrum diskoték a barů Bangkoku.
  • Rattanakosin – „Staré město“, které ohraničuje řeka a čtvrť Sukhumvit. Hlavními lákadly jsou mekka turistů Khao San Road, čínská čtvrť Yaowarat a okrsek Banglmphu.
  • Thonburi je tišší částí města na západním břehu řeky Chao Phraya – dominantami čtvrti jsou malé vodní kanály a některé další netradiční atrakce.

Bezpečnost

  • Tísňové číslo na policii je 1155

Bangkok je v poměru ke své velikosti poměrně bezpečné město, turisté jsou na ulicích přepadeni či okradeni zřídkakdy. Častější jsou případy podvodníků, kteří se na ulici snaží prodat ledascos. V takovém případě je lepší všechny nabídky odmítnout, ačkoliv by se jevily sebevíc přátelštěji.

Nejčastěji se setkáte s nabídkami na odkoupení diamantů nebo jiných drahých kamenů za výhodné ceny. Ve skutečnosti se však jedná o bezcenné napodobeniny a turisté s vidinou zisku z prodeje ve své domovině pak mají jen oči pro pláč. Pozor si dejte i na vychytralé rikši, kteří vám za výhodnou cenu (v přepočtu i pár korun) nabídnou své služby. Celý den vás potom budou vozit od jednoho obchodu s diamanty či suvenýry k druhému, přičemž získají podíl z vašeho případného nákupu.