Doprava

Letecky

V Bangkoku jsou dvě hlavní letiště – k dopravě mezi nimi si vyčleňte alespoň tři hodiny.

Suvarnabhumi Airport (BKK) je poměrně mladý vzdušný přístav z roku 2006, který se nachází 30 kilometrů na východ od centra. V současné době je využíváno jako hlavní bangkocké letiště, které využívají téměř všechny domácí i zahraniční aerolinky. Lety jsou odbavovány jen z jednoho terminálu, který je však dle některých zdrojů největší na světě.

Od Suvarnabhumi můžete očekávat všechny vymoženosti, jako od kteréhokoliv jiného hlavního letiště (tranzitní hotel, bankomaty, restaurace, směnárny…). Nejlevněji se najíte v podniku Magic (první patro poblíž Gate 8) a v Sky Lounge na šestém podlaží. V pohodlných kožených sedačkách se můžete kochat panoramatickým výhledem na rundy, přičemž za šálek kávy zaplatíte jen okolo 70 bahtů (necelých 40 Kč).

Jako transfer do centra můžete využít třeba taxíky, které jsou k dispozici na druhém podlaží. Za trasu z letiště si taxikáři účtují příplatek ve výši 50 bahtů – za zhruba
hodinovou cestu tak zaplatíte 300 – 450 bahtů (v přepočtu 160 – 250 Kč).

Další variantou jsou autobusy Airport Express, které vás za nějakých 60 až 90 minut rozvezou hned do několika lokací. Jednotná cena jízdenky je 150 bahtů (80 Kč) a linky jsou v provozu od 7:00 do půlnoci.

Don Muang Airport (DMK) bylo až do roku 2006 hlavní bangkocké letiště, přičemž dnes na něj létají jen chartery a některé domácí lety Thai Airways. Nejlepší volbou pro cestu do centra jsou taxíky, které stojí na chodníku před vstupem do terminálu. Za transfer včetně poplatků zaplatíte 200 až 300 bahtů (100 až 150 Kč).

Autobusem

V Bangkoku jsou tři hlavní autobusové terminály:

  • Eastern Bus Terminal alias Ekamai je terminál v čtvrti Sukhumvit, který obsluhuje města na východě Thajska, např. Pattaya, Rayong, Ban Phe, Chanthaburi a Trat.
  • Největším autobusovým nádražím ve městě je Moh Chit, ze kterého jezdí spoje na sever a severovýchod země.
  • Třetím z městských terminálů je Sai Tai Taling Chan v okrsku Taling Chan – odsud můžete cestovat na západ a jih země.

Doprava po městě

Bangkok má celé spektrum dopravních prostředků, se kterými se můžete přemisťovat. Zatímco nadzemka a metro jezdí jen v centru města, autobusy a taxíky jsou k dispozici po celém Bangkoku.

Nadzemka Skytrain

Systém Bangkok Skytrain (zkráceně BTS) vznikl ve snaze ulehčit přeplněné dopravě a zlepšit špatné ovzduší způsobené tisícovkami automobilů ve městech. Příměstské vlaky, které připomínají moderní vozy metra, pokrývají téměř celé centrum města. Ceny lístků se pohybují od 15 do 40 bahtů (8 až 20 Kč) v závislosti na délce jízdy.

Metro

Bangkocké metro bylo otevřeno v červenci 2004 a v současné době má jen jednu linku, označovanou modrou barvou. Ta spojuje hlavní nádraží Hualamphong se stanicí Bang Sue na severu města, všechny stanice na této trase jsou přístupné vozíčkářům. Jízdenky stojí od 15 do 39 bahtů (8 – 20 Kč) v závislosti na ujeté trase a nejsou zaměnitelné za jízdenky na Skytrain.

Taxíky

Vozy taxislužby jsou rychlým a pohodlným způsobem, jak cestovat po městě – tedy za předpokladu, že je doprava klidná. Za přepravu nejsou účtovány žádné příplatky (vyjma cesty na letiště), nevěřte tedy taxikářům, když budou chtít zaplatit například za noční jízdu. Cíl své cesty se naučte dobře vyslovovat, v ideálním případě si ho napište v thajštině na papír, neboť místní taxikáři se v mapách neorientují zrovna nejlépe. Pakliže máte telefonní číslo do svého hotelu, je jednodušší tam zatelefonovat, ať se taxikář domluví s personálem na cíli cesty v thajštině.