Chicago je americké velkoměsto s třemi miliony obyvatel, které leží v americkém státě Illinois. Chicago je domovem pro jazz, blues, komedii a také první mrakodrap na světě. Jeho hlavními poznávacími znaky jsou malebná panorama mrakodrapů, písčité pláže, obrovské parky a jezero Michigan. Nejen Chicago, ale i jeho okolí je bohaté na památky a další kulturní atrakce, takže vám nebude dělat problémy zaplnit svůj cestovní itinerář.

Historie města

Před příchodem osídlenců z Evropy bylo Chicago pro členy kmene Potawatomi známo jako místo, kde hojně roste česnek. Před založením pevnosti Dearborn v roce 1803 celou oblast tvořily močály, prérie a bahniště.

Roku 1871 bylo Chicago důležité obchodní město plné hluku. Zvrat však přišel 8. října 1871, kdy dobytek paní O’Learyové převrhl kandelábr a v přelidněné oblasti plné imigrantů vypukl obrovský požár. Ten se skrze suchou prérii velmi rychle rozšířil, zabil 300 lidí a celé město prakticky srovnal se zemí. Jednou z nejznámějších památek, která požár přežila, je kamenná vodní věž u Near North. Poničené město však vzalo požár jako příležitost, jak se stát ještě větším a svojí mohutnou výstavbou proslavilo nejednoho architekta.

Chicagu se právě kvůli velkému požáru často přezdívá „Druhé město“, neboť to „první“ zmizelo v roce 1871. Rovněž se o něm říká, že je hned po New Yorku druhým největším městem ve Spojených státech, ačkoliv to již není pravda – dle počtu obyvatel již Chicago předběhlo Los Angeles. Chicago je také často spojováno s korupcí. Během éry prohibice z ní město prakticky žilo, symboly Chicaga v té době byli gangsteři Al Capone, Baby Face Nelson a později Sam Giancana.

Ačkoliv má Chicago samo o sobě mnoho atrakcí, obyvatelé města se jeho centru spíše vyhýbají a za zábavou jezdí do jiných čtvrtí. Pokud chce turista poznat město skutečně takové, jaké je, musí opustit centrální oblast a vyrazit do nočních klubů v jejím pulsujícím sousedství.

Oblasti města

 • Centrum (The Loop, Near North, Near South) – centrum Chicaga plné mrakodrapů, obchodních domů a nejznámějších turistických památek.
 • Sever města (Lakeview, Boystown, Lincoln Park, Old Town) – v této oblasti najdete ta nejlepší divadla a obrovské množství barů a nočních klubů.
 • Jih města (South Chicago Shore, Bronzeville, Bridgeport-Chinatown) – historická černá metropole a dále domov University of Chicago a stadionu White Sox.
 • Západ města (Wicker Park, Logan Square, Greektown, Pilsen) – chudší oblast města plná etnických enkláv a zapadlých barů.
 • Severní okraj města (Uptown, Lincoln Square, Rogers Park) – čtvrtě ohraničené kilometry pláží a obydlené těmi nejhlučnějšími imigranty v zemi.
 • Západní okraj města (Little Village, Garfield Park, Humboldt Park, Austin) – oblasti mimo dosah turistů jim paradoxně mohou nabídnout vynikající jídlo a ty nejlepší bluesové kluby.
 • Jihozápad města (čtvrti Back of the Yards, Marquette Park, Grand Crossing, Midway Area) byl dříve centrem masného průmyslu, dnes je domovem pro většinu bluesových klubů v Chicagu.
 • Jihovýchodní okraj města (Historic Pullman, South Shore, Chatham, okolí přístavu) je především rezidenční čtvrtí s jedním velkým turistickým lákadlem – Pullman District.
 • Jihozápadní okraj města (Beverly, Mount Greenwood) – domov velké irské komunity, stovek irských klubů a každoročního průvodu na svátek St. Patricka.

Užitečné informace

 • Turistická kancelář se nachází na ulici 163      E Pearson Ave, telefon +1 877 244-2246. Otevřeno je denně krom Dne      díkůvzdání, Štědrého dne a Nového roku od 730 do 19:00. Krom cenných      turistických informací a bezplatných brožur zde můžete zakoupit i zajímavé      suvenýry.
 • Kouření je zakázáno státní vyhláškou ve všech      restauracích, barech, nočních klubech, kancelářích a ve všech veřejných      budovách. Kouřit se rovněž nesmí přibližně pět metrů od okna, vstupu nebo      výstupu z veřejné budovy nebo stanic metra. Za porušení tohoto zákona      vám může být udělena pokuta ve výši 100 – 250 dolarů.