Havana (španělsky Ciudad de la Habana) je hlavní město Kuby a zároveň jedna ze čtrnácti provincií Kubánské republiky. Havana se nachází na severu země, pouhých 160 km na jih od Key Westu, nejjižnějšího bodu Floridy. Město, které je zařazeno na seznam světových památek UNESCO, mělo v roce 2005 2 328 000 obyvatel.

Do komunistického převratu v padesátých letech 20. století bývala Havana oblíbenou turistickou destinací Karibiku, následně však komunisté zakázali vstup cizincům do země a počet turistů dramaticky poklesl. Když se Kuba počátkem devadesátých let opět otevřela pro turisty, začala se postupně opět dostávat na žebříčky nejoblíbenějších destinací. V současné době putují z turismu obrovské částky do státní kasy a vláda tudíž turismus podporuje, takže se připravte na haldy turistů a dlouhé fronty.

Bezpečnost města

Havana je zásluhou diktátorského režimu vcelku bezpečné město, policistu potkáte téměř na každém rohu. Oblíbená místa turistů jsou hlídána ještě intenzivněji, tudíž nemusíte mít obavy o svoji bezpečnost. V noci je situace o trochu horší, čas od času je zahraniční turista přepaden a okraden. Pozor si dejte na podvodníky, kteří vás na ulici osloví s nabídkou, že vás doprovodí k zajímavé či levné restauraci. Jejich služby ihned odmítněte, jinak budete platit i za jejich služby.

 avřínech!