Jak se dostat do Havany

Letecky

Letiště Jose Marti International Airport (HAV) je rozděleno na tři terminály, přičemž ten první je pro vnitrostátní lety, druhý pro charterové lety z USA a třetí pro zbylé mezinárodní lety.

Celníci občas bývají velmi přísní a nejspíše detailně prozkoumají veškeré podezřelé předměty ve vašich zavazadlech včetně elektroniky. Celníci a imigrační úředníci jsou rovněž velmi pomalí, takže se při vstupu do země obrňte pořádnou dávkou trpělivosti.

Na kubánském trhu operují vcelku kvalitní Cubana de Aviación, při letech po karibských ostrovech můžete nadále využít třeba CaribbeanJet nebo CubaJet.

Vlakem

Většina vlaků na Kubě přestala vzhledem k havarijnímu stavu kolejí jezdit, zůstalo jen několik spojů, které jezdí nepravidelně, a nelze se na ně spolehnout. Pokud se přece jenom k cestě rozhodnete využít vlak, dopředu si ověřte, zda daný spoj skutečně pojede.

Mezi Havanou a Matanzas rovněž funguje vlakové spojení, kdy vlak jezdí několikrát denně. Vagóny jsou však v havarijním stavu a to včetně sedaček, takže se připravte minimálně na čtyřhodinové stání.

Autem

Pronájem auta vás přijde na 33 až 106 pesos (700 až 2500 Kč) denně. Automobil bude opatřen speciální poznávací značkou pro turisty, čehož využijí penězchtiví Kubánci, kteří se vás na parkovištích budou snažit připravit o pár pesos. Při cestě autem občas narazíte na stopující Kubánce, kteří dobře poslouží jako dobrá navigace.

Autobusem

Asi tři kilometry na severozápad od centra Havany je autobusový terminál, ze kterého jezdí autobusy společnosti Viazul do nejznámějších turistických destinací včetně měst Camagüey, Cienfuegos, Matanzas, Pinar del Rio, Sancti Spiritus, Santa Clara, Santiago de Cuba, Trinidad, Varadero a Viñales.

Jízdenky se obvykle kupují v kanceláři přepravní společnosti v autobusovém terminálu, jízdní řád je vyvěšen na internetových stránkách firmy Viazul.

V Havaně je ještě autobusový terminál Astro, který slouží především pro odjezdy a ze kterého se můžete dopravit prakticky na jakékoliv místo na Kubě.

Lodí

Vzhledem k politickým okolnostem je cesta na Kubu po moři velmi složitá. I vojáci sloužící na věznici Guantanamo musejí svůj příjezd do přístavu ohlásit předem. Pro vstup do většiny přístavů navíc potřebujete speciální povolení.

Pohyb po městě

Taxíkem

Nejpohodlnější způsob, jak se v Havaně dostat z místa na místo, je za pomoci taxíku. Nejčastěji narazíte na americké Chevrolety z 50. let nebo novější ruské Lady, avšak postupně se začínají objevovat i moderní Škodovky, Peugeoty a dokonce Mercedesy.

Turisti mohou použít jen vládou schválené taxíky určené speciálně pro zahraniční návštěvníky, ale jednodušší je však zastavit projíždějící Ladu nebo Chevrolet. Z tohoto předpokladu se předem dohodněte na ceně za jízdu a nedivte se, pokud budou ceny minimálně stejně drahé, jako ve vládou schválených taxících. Použití neschváleného taxíku pro pohyb po městě by neměl být problém, ale při cestě z letiště byste akorát mohli přilákat pozornost policie.

Nejlevnější společností provozující taxi v Havaně je Panataxi, která obvykle používá bílé či žluté vozy značky Lada a Peugeot. Zpravidla se vyplatí pár minut počkat právě na taxíky od této firmy, neboť je o pár pesos levnější než konkurence. Ze středu města na letiště vás Panataxi dopraví přibližně za 12 pesos (okolo 250 Kč).

Levnější variantou je najmutí žluté tříkolové motorky i s řidičem od Coco Taxis.

Autobusem

V Havaně kdysi existovaly přepravní vozy El Camello, což byl dlouhý přepravní přívěs zapřažený za tahač, který jezdil po městě jako autobus a přepravoval cestující. Tento originální způsob byl v dubnu 2008 nahrazen moderními autobusy dovezenými z Číny.

Cena za jednu jízdu je 1 peso (asi 22 Kč), ať už cestujete kamkoliv. Nové autobusy bývají velmi přeplněné, avšak jezdí poměrně často, takže se vyplatí počkat si pár minut, než se mačkat v plném voze. Zastávky jsou poměrně dobře značené, ale autobus vám bez obtíží zastaví kdekoliv u okraje silnice, pokud vás řidič uvidí čekat.

Ostatní místní autobusy bývají přeplněné, ale s rostoucí vzdáleností od centra města jsou autobusy stále prázdnější.

Autem

Pronájem a řízení auta může být vcelku zajímavý zážitek, neboť silnice jsou značené velmi mizerně. Někteří turisté proto využívají stopujících Kubánců a používají je jako navigaci.

Pěšky

Procházka města s mapou ruce je vůbec ten nejlepší způsob, jak poznat město.