Co si koupit

Havana je překvapivě drahé město, to je však zapříčiněno duální ekonomikou, kdy jinými penězi platí Kubánci a jinými turisté. Pokud byste mohli platit měnou pro obyvatele (což jako turisté nesmíte), byly by nákupy naopak extrémně levné.

Bankomaty jsou snadno k nalezení v samotném centru Havany, problémy však bývají s funkčností. Vzhledem k množství embarg uvalených na Kubu si před odletem zjistěte u své banky, zdali bude vaše kreditní karta na Kubě fungovat.

Co jíst

Ceny jídel jsou v Havaně, vzhledem k poměrně vysokému kursu pesa, celkem vysoké. Hladovým krkům dobře poslouží stánky s občerstvením, které najdete po celém městě, ve větší koncentraci pak v městské části Prado Marti. Některé bufety, například Hanoi nebo Calle Brasil, nabízejí výhodná polední menu za 100 Kč, v ostatních bufetech se průměrná cena jídla pohybuje okolo 200 Kč. Mnoho kvalitních restaurací je v čínské čtvrti – velmi dobře se najíte například v restauraci Bavaria.

V letních dnech dobře ochladí zmrzlina, která se prodává ve stáncích po celém městě, přičemž porce stojí jen 1 peso (2 Kč). Ve stáncích si můžete koupit i bocadito (malé chleby obložené šunkou) nebo cajitu (kousky masa zabalené do lepenkové krabice) za 16 Kč.

Snídaně jsou v hotelech poskytovány formou švédských stolů, pokud vůbec. Většina restaurací je v době snídaní zavřená a zbývá tak možnost buď nakoupit si jídlo na tržišti nebo zajít do Chan Li Po Bar-Cafeterie v centru Havany, která má jako jedna z mála otevřeno.

Co pít

Do baru La Bodeguita del Medio prý kdysi chodíval i slavný spisovatel Ernest Hemingway, vy zde můžete ochutnat osvěžující mojito. V baru to žije hlavně večer, kdy ho navštěvují turisté, kteří se vrací ze slavné pláže Varadero. Velmi chutné mojito nabízejí v podniku Los Buccaneros, jeden koktejl stojí jen 1 peso (22 Kč).