Hong Kong (香港 Heūng góng v kantónštině, Xiāng gǎng v mandarínské čínštině) je zajímavé místo plné rozdílných osobností, což je následek dlouholetého vlivu Britů na tuto oblast. V dnešní době je tato bývalá anglická kolonie stále oblíbenější destinací pro stále zámožnější obyvatele Číny. Hong Kong je zároveň důležitým dopravním uzlem, který spojuje Čínu se zbytkem světa. Hong Kong je zkrátka zajímavé místo, které si adaptovalo zvyky z tak rozdílných míst, jako je Kanada nebo Vietnam.

Hong Kong, správní oblast Čínské lidové republiky, je mnohem víc, než jen obyčejné přístavní město. Turisté otrávení z přeplněných ulic mu dali přezdívku Hong Betong. Ačkoliv ve městě bydlí až 7 milionů lidí, jeho okolí připomíná klasický venkov.

Oblasti Hong Kongu

  • Hong Kong Island (香港島) – původní oblast britského osídlení, jejíž severní část je hustě osídlena. V této oblasti naleznete největší počet výškových budov, to kvůli velkému nedostatku půdy, stejně tak jako kanceláří, obchodů, nočních klubů a vládních budov. Jižní část ostrova je spíše odpočinková, s krásnými plážemi a luxusními vilami.
  • Kowloon (九龍) je poloostrov vyčnívající z jižní části Hong Kong Islandu. Jedná se o nejobydlenější oblast v Hong Kongu a po jednu dobu byl Kowloon i nejvíce zabydleným místem na světě.
  • New Territories (新界) – oblast kterou pojmenovali Britové, když si ji roku 1898 pronajali od Číňanů, je směsicí farem, statků, opuštěných vesniček, továren, podhorských chalup a nových, rychle se rozvíjejících městeček.
  • Outlying Islands (離島) – 234 skalnatých ostrovů, rozlohou dvakrát větších, než je Hong Kong Island

Historie

První zmínky o osídlení Hong Kongu sahají až o 30 tisíc let zpět. K Číně byla tato oblast poprvé přiřazena za vlády dynastie Qin a pod čínskou správou zůstala víceméně až do roku 1841, kdy vládla dynastie Qing. Po prohrané válce v lednu téhož roku čínský císař Chuen Pi podepsal listinu, dle níž se stal Hong Kong britskou kolonií.

V roce 1860 prohrála Čína i druhou válku a pod britské velení spadl i poloostrov Kowloon. V roce 1898 byly Velké Británii na 99 let pronajaty i New Territories, což je venkovská oblast na severu Kowloonu. Během Druhé světové války připadl na chvíli Hong Kong do japonských rukou, avšak po skončení války byl vrácen zpět Britům.

Po čínském komunistickém převratu v roce 1949 zamířilo do Hong Kongu mnoho čínských obchodníků, neboť byli ze strany vlády perzekuováni. Zatímco v Číně byla zaváděna různá omezení, Hong Kong se zásluhou britského ministra finanční vydal opačnou stranou, což vedlo k bouřlivému rozvoji. Zanedlouho poté si Hong Kong vysloužil přezdívku „asijský tygr“ a už v roce 1990 byl jeho hrubý domácí produkt vyšší, než ten britský. Poprvé v historii se tak stalo, že HDP kolonie byl vyšší, než státu, který ji ovládal. Dnes je Hong Kong po New Yorku, Londýně a Tokiu čtvrtým největším finančním centrem na světě.

V roce 1997 převzala kontrolu nad Hong Kongem opět Čína a nahradila britské lidi ve vedení státu těmi čínskými.

Obyvatelstvo

95 % obyvatel Hong Kongu tvoří Číňané, především z oblastí Cantone, Teochewe, Šanghaje a Hakkase. Početnou skupinu zde již po několik generací tvoří přistěhovalci z Indie, Pákistánu, Nepálu, Filipín, Indonésie a Thajska.

Bezpečnost

Hong Kong je podobně jako další světová velkoměsta poměrně bezpečné místo – i v něm se však najde několik menších vad na kráse. Ve filmech jsou často zmiňovány triády (三合會) – gangsteři, kteří projíždí městem a bezcílně střílí do všeho, co se jim připlete do cesty. Ačkoliv je tato historka značně přikreslená, triády mají v Hong Kongu stále velkou moc a do konce podnikají. Pokud se však nezapletete do ilegálního sázení či do nezákonných půjček, šance, že vás na ulici zastřelí, je prakticky nulová.

Jak se domluvit?

Nejpoužívanějším jazykem v Hong Kongu, kterým mluví 95 % obyvatelstva, je kantorština. Nejen vzhledem k mnohaleté britské nadvládě se domluvíte i anglicky, zejména mezi lidmi z podnikatelské a turistické oblasti.

Kulturní svátky

V Hong Kongu se v průběhu roku koná hned několik tradičních oslav a svátků:

  • Čínský Nový rok – ačkoliv se toto období může zdát tím nejlepším pro návštěvu Hong Kongu, opak je pravdou – většina obchodů má na rozdíl od těch evropských zavřeno. Po celém městě se v době konání svátku konají bouřlivé oslavy, průvody a show.
  • Spring Lantern Festival – součást oslav Čínského Nového roku. Navštívíte-li v průběhu jejich konání Victoria Park v místní části Causeway, pokocháte se ohromným množstvím lampionů, které budou pak osvětlovat.
  • Ching Ming Festival – svátek na jaře, v průběhu kterého se vzpomíná na již zemřelé předky. Upravují se jejich hroby a jejich okolí a jako oběť se zapalují falešné peníze.
  • Tuen Ng Festival – tradiční festival, během kterého se vzpomíná na čínského národního hrdinu. Zpravidla se v průběhu svátku konají i závody na obrovských dračích lodích a jedí se lepkavé rýžové knedlíky plněné vepřovým masem.
  • Hungry Ghost Festival – oslavy probíhají v průběhu sedmi měsíců čínského kalendáře. Podle tradice se věří, že pekelné brány jsou v tuto dobu otevřené a duchové mrtvých mohou vstupovat do našeho světa. Ačkoliv se nejedná o státní svátek, právě v tyto dny mnoho místních obyvatel vykonává všelijaké obřady a rituály, aby odehnali zlé duchy.