Kuala Lumpur, zkráceně jen KL, je hlavní město jihoasijského státu Malajsie. Název Kuala Lumpur v překladu znamená „blátivá zátoka“, město se totiž proměnilo za pouhých 150 let z maličké čínské vesničky v hemžící se metropoli. Jeden a půl milionu jeho obyvatel a s nimi i hromady turistů tak dnes ve městě najdou nejlevnější pětihvězdičkové hotely na světě, vynikající restaurace s ještě lepším jídlem a další skvělá obchodní centra.
Kuala Lumpur bylo založeno roku 1857, kdy se poblíž našly bohaté naleziště cínu. Až do roku 1896, kdy se Kuala Lumpur stalo hlavním městem tehdejších Spojených států Malajských, to obyvatelé města neměli zdaleka jednoduché. Poznamenaly ho války nepřátelských gangů, což se velmi negativním způsobem odrazilo i na prosperitě města.
Vyhlášení nezávislosti Malajsie sledovaly v roce 1957 na stadionu Stadium Merdeka (Stadion nezávislosti) obrovské davy lidí. Po ekonomickém boomu v devadesátých letech se Kuala Lumpur začal postupně měnit v typické velkoměsto s mrakodrapy a moderními dopravními systémy. Podobně jako v ostatních velkých městech v Malajsii, i v Kuala Lumpur je přibližně 55 % jeho obyvatel malajského nebo čínského původu.
Oblasti města
Kuala Lumpur je docela rozlehlé město s takřka nekonečnými předměstími. Katastr města zahrnuje i přilehlá města Petaling Jaya, Subang Jaya, Shah Alam, Klang a Port Klang – dohromady tak tvoří obrovskou městskou aglomeraci zvanou Klang Valley.
Kuala Lumpur se člení na následující oblasti:
- Centrum města – tradiční jádro Kuala Lumpur, kde se můžete podívat na bývalé správní středisko, náměstí Merdeka, budovu Sultan Abdul Samad a Selangor Club. Ve čtvrti se nachází i bývalé čínské obchodní centrum, na které se dnes odkazuje jako na malý Chinatown.
- Zlatý trojúhelník – oblast, která se nachází na severovýchod od centra je přeplněná obchodními domy, pětihvězdičkovými hotely a stojí tam i bývalá nejvyšší budova na světě, Petronas Twin Towers.
- Jalan Tuanku Abdul Rahman je tradiční a barvitá oblast s tržišti a obchůdky na sever od centra Kuala Lumpur. Čtvrť se pravidelně rozzáří při pouličních festivalech Hari Raya Puasa a Deepavali.
- Brickfields – Malá Indie na jih od centra města v sobě skrývá obchody s tradičními muslimskými oděvy a restaurace, kde servírují jídla na listu od banánu.
- Bangsar a Midvalley – oblasti na jihu města s populárními restauracemi, kluby a obchody.
Noční život
Noční život v Kuala Lumpur je poměrně rušný, přičemž epicentrem všech párty bývají bary ve čtvrti Golden Triangle. Hodně klubů se nachází i v okolí Bukit Bintang a Jalan P. Ramlee, kde navíc obsluhují pohledné barmanky.
Na co si dát pozor
V Kuala Lumpur je většina obyvatel islámského vyznání, což s sebou nese několik pravidel. Ačkoliv je naprosto bez problémů, pokud budete po ulici chodit jen v tričku s krátkým rukávem a v kraťasech, respekt u muslimů si tím nezískáte. Chcete-li si před nimi udělat dobré jméno, oblečte se o něco důkladněji.
Jistá pravidla má i popíjení alkoholu. Zatímco jako turista ho můžete popíjet v barech či v restauracích, konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích je zakázána. Porušíte-li toto pravidlo, dříve nebo později skončíte na zadním sedadle policejního vozu.