Jak se dopravit do Kuala Lumpur

Letecky

Všechny lety, ať už vnitrostátní či mezinárodní, přistávají na Kuala Lumpur International Airport (KLIA), které leží asi 50 kilometrů jihozápadním směrem od města. Moderně vzhlížející letiště ze skla a oceli za 2,5 miliardy amerických dolarů bylo kolaudováno v roce 1998 a v současné době je hodnoceno jako jeden z nejlepších vzdušných přístavů na světě. KLIA tak nahradilo zastaralé letiště Sultan Abdul Aziz Shah International Airport v Subangu, které nyní obsluhuje jen charterové lety.

Transfer z letiště:

  • Vlakem – Letiště se zastávkou KL Sentral, což je největší nádraží v Kuala Lumpur, spojují rychlovlaky KLIA Ekspres. Ty vás od pěti ráno do půlnoci dopraví do centra velkoměsta již za 28 minut. Intervaly mezi jednotlivými spoji jsou 10 minut v době špičky, v ostatní hodiny poté vlaky jezdí každých 20 minut. Jednosměrná jízdenka stojí 35 ringgitsů (necelých 200 Kč), na nákup zpáteční jízdenky se nevztahuje žádná sleva.
  • Autobusem – přepravu mezi letištěm a zastávkami ve městě zajišťuje hned několik společností, například:
    • Spoje Airport Coach jezdí každou hodinu mezi letištěm a stanicí KL Sentral. Jednosměrná jízdenka stojí 10 RM (asi 55 Kč), zpáteční 18 RM (100 Kč). Autobusy jsou v provozu od 5:00 do 22:30 ze směru od města a mezi 6:30 a 0:30 ze směru od letiště.
    • Star Shuttle provozuje linku mezi letištěm a zastávkami Kota Raya a Pudu Raya poblíž Chinatownu. Jízda jedním směrem vás vyjde na 10 ringgitsů (přibližně 55 Kč).
    • Taxíkem nejprve varování: Pokud vám bude nabídnut odvoz taxíkem již v odletové hale, nabídku odmítněte. Jednak byste cenu značně přeplatili a jednak byste v případě nehody nebyli chráněni pojistkou. Parkoviště vozů taxislužby jsou umístěny před příletovou halou, cena za odvoz do Kuala Lumpur je pevně stanovená – 67,40 RM (375 Kč) v případě použití levnějších, ale plně dostačujících vozů a 87,40 RM (okolo 485 Kč) v případě jízdy limuzínou.

Autobusem

V Kuala Lumpur existuje hned několik dopravců, kteří zajišťují dálkovou dopravu. Největší terminál Puduraya se nachází poblíž Chinatownu, jeho problémem je vysoké množství kapsářů a dalších zlodějů, kteří se snaží okrást nic netušící turisty. Z tohoto místa se můžete nechat společností Konsortium Bas Ekspres Semenanjung dovézt třeba do města Hat Yai v Thajsku, cena jednosměrné jízdenky je 45 RM (250 Kč). Do Singapuru vás během pěti hodin dopraví autobusy firem Transnasional nebo Konsortium Bas Ekspres Semenanjung, u obou dopravců jezdí spoje denně.

Vlakem

Meziměstské vlaky přijíždí na nové hlavní nádraží KL Sentral, které navzdory svému jménu leží poměrně daleko na jih od města. Na nádraží se můžete i vysprchovat – za samotné použití sprchy dáte 5 RM (28 Kč), za 15 RM (asi 82 Kč) dostanete navíc ještě ručník a toaletní potřeby.

Doprava po Kuala Lumpur

Nadzemkou

Systém nadzemky v Kuala Lumpur se skládá ze tří linek, které provozuje společnost RapidKL. Frekvence spojení mezi jednotlivými stanicemi je poměrně nízká, to je však vynahrazeno nízkou cenou jízdenek, které lze pořídit již za 1,2 RM (necelých 7 Kč).

Autobusem

Autobusy městské dopravy (Bas Bandaran) svými deseti linkami pokrývají většinu hlavních turistických památek Kuala Lumpur. Jména všech linek hromadné dopravy začínají na písmeno B a jízdenka koupená pro tento autobus platí automaticky celý den.

Taxíkem

V Kuala Lumpur jezdí několik druhů taxíků, které se liší nejen barvou, ale i účtovanou taxou. Ty levnější mají bílou a červenou barvu, nástupní taxa jsou 2 RM (11 Kč) a za každých ujetých 200 metrů na taxametru naskočí 0,10 RM (přibližně 55 haléřů). U dražších, žlutých taxíků je nástupní sazba 4 RM (22 Kč) a i sazba za ujeté kilometry je o něco vyšší.

Po nástupu do taxíku se snažte řidiče přesvědčit, ať zapne taxametr. Je možné, že se bude proti vašemu návrhu bránit, neboť úřady schválené sazby považují místní taxikáři za příliš nízké. Pokud bude chtít smlouvat, navrhněte cenu 5 RM (28 Kč) za kratší trasu a 10 RM za cestu přes celé město. Pokud bydlíte v noblesním hotelu a chcete ušetřit, řekněte taxikáři namísto jména toho hotelu například název přilehlého obchodního centra.

Pokud vám poblíž vašeho hotelu bude taxikář nabízet okružní jízdu městem, vyslechněte si ho a snažte se vyjednávat. Budete-li mít trochu štěstí, můžete si tak vyjednat soukromý výlet uzpůsobený vašim požadavkům, který bude navíc levnější, než u specializovaných společností.