Los Angeles, známé též jako „Město andělů“, je největší město v americkém státě Kalifornie. Obklopuje ho obrovská horská pásma, hluboká údolí, lesy, poušť a kilometry při pobřeží Tichého oceánu.

Městská aglomerace je druhá největší ve Spojených státech a žije v ní přes 17 milionů obyvatel, kteří mluví více jak stovkou různých jazyků. Centrum aglomerace je nejen v okrese Los Angeles, ale roztahuje se i do Orange County, Ventura County, San Bernandino County a Riverside County. Los Angeles je důležité kulturní, obchodní a mediální centrum, nejznámější je však díky svému postavení v zábavním průmyslu.

Velký boom město zažilo po roce 1876, kdy byla dokončena mezikontinentální železnice. Ta přilákala nejprve imigranty z amerického Středozápadu, posléze i z Latinské Ameriky a dalších oblastí poblíž Tichého oceánu. Městská oblast krom samotného Los Angeles zahrnuje i další města, z nichž většina byla založena v 19. století – Santa Monica, Burbank, Pasadena a Long Beach.

Oblasti města

  • Centrum Los Angeles bylo ještě před pár lety zaplněné jen kancelářskými budovami a bezdomovci. To se naštěstí změnilo k lepšímu, a tak dnes v centru narazíte na spoustu stylových hotelů, barů, obchodů a restaurací.
  • Eastside – nevzhledná čtvrť na sever od centra a na východ od Hollywoodu se proměňuje v rezidenční oblast nižší třídy.
  • V Harbor Area se nachází největší mořský přístav ve Spojených státech.
  • Hollywood – místo, kde se sny stávají skutečností. Filmové a televizní centrum světa se skoro 100letou tradicí na poli showbyznysu.
  • South Central – Oblast měla po dlouhou dobu kvůli rebelujícím gangům špatnou pověst, což je škoda, protože i v South Centralu je hrst památek, které stojí za vidění.
  • San Fernando Valley – rozlehlá oblast na severu města je mimo jiné domovem Universal Studios, které natočily třeba známé filmy Transformers nebo Hellboy.

Vaše bezpečnost

Většina turistických destinací – včetně Hollywoodu, Beverly Hills, Westwoodu, Downtownu a západní části města – bývají minimálně ve dne bezpečné. Ačkoliv se město řadí mezi ty nejbezpečnější ve Spojených státech, v noci se doporučuje obzvláště v některých čtvrtích chodit minimálně ve dvou, nejlépe však ve skupinkách.

Pouliční gangy se zpravidla soustřeďují jen do určitých oblastí (třeba South Central) – typický turista, který cestuje za památkami, by s nimi neměl tak často přijít do styku. Členové gangu vás sami od sebe obtěžovat nebudou, jedině až jim dáte podnět.