Doprava do Los Angeles

Ještě než vylezete z prostor letiště či nádraží, poptejte se po Go Los Angeles Card, díky které budete mít volný vstup do více než 40 památek v Los Angeles, Orange County a v okrscích San Diega. Pořídíte-li si Southern California CityPass, získáte třídenní vstupenku do Disneylandu a jednodenní vstupenky do filmových studií Universal (Universal Studios Hollywood), mořského světa v San Diegu (SeaWorld San Diego) a ZOO v San Diegu.

Letecky

Město Los Angeles obsluhuje celkem šest komerčních letišť a dalších dvanáct soukromých.

Los Angeles International (LAX) je hlavní vstupní branou do města. LAX je obrovské letiště s celkem devíti terminály.

  • Při cestě z nebo na toto letiště je automobil skoro nutností, protože spojení je vcelku špatné. Metro či vlak na letiště nejezdí, jediným napojením na městskou hromadnou dopravu tak jsou bezplatné autobusy ke stanici Aviation Station, které jezdí každou půlhodinu. Za odvoz taxíkem do centra města zaplatíte 45 dolarů, doba jízdy v normálním provozu je 30 minut. Při odletu z LAX počítejte zhruba s dvouhodinovou časovou rezervou, neboť fronty u bezpečnostní kontroly jsou opravdu velké.

Mezi další letiště patří Long Beach Airport (LGB), Burbank Airport (BUR), Orange County/John Wayne Airport (SNA) a vzdálenější Ontario Airport (ONT) a Palmdale Airport (PMD). Los Angeles International je sice nejlevnější, ale jedná se o obrovské letiště s dlouhými frontami, tedy nic ideálního pro lidi s menší dávkou trpělivosti. Pokud to bude možné, využijte ke své cestě letiště v Burbanku, které není tak rušné a navíc je vcelku dostupné.

Vlakem

Hlavní nádraží Union Station železničního přepravce Amtrak se nachází v centru města, hned vedle dálnice US-101. Přímo v prostorách stanice je možnost přestoupit na červenou a zlatou linku metra, zastávky autobusů jsou rozmístěny v okolí budovy. Nádraží nepřetržitě hlídá soukromá ochranka, která může požadovat i předložení jízdního dokladu, pakliže se v budově budete vyskytovat podezřele dlouhou dobu.

Se společností Amtrak se můžete svézt na několika linkách:

  • Coast Starlight jezdí denně mezi Los Angeles, Seattlem, Portlandem a městy v oblasti San Francisca.
  • Pacific Surfliner zahrnuje během dne hned několik spojů mezi San Diegem a Los Angeles, přičemž některé vlaky míří i do Santa Barbary a San Luis Obispa.
  • Southwest Chief spojuje LA se Chicagem, Kansas City a Albuquerque.
  • Sunset Limited jezdí třikrát týdně přes města Tucson a San Antonio až do New Orleans.

Doprava po Los Angeles

Rozlehlá, nefunkční síť hromadné dopravy je pro Los Angeles poměrně velkým problémem.

Autobusy

Síť městských autobusů je v Los Angeles sice rozlehlá, ale než se v ní začnete orientovat, zabere vám to nějaký čas. Nejjednodušší variantou je navštívit internetové stránky www.mta.net, kde si můžete naplánovat svojí trasu.

Za jednoduchou, nepřestupní jízdenku zaplatíte 1 dolar a 25 centů, celodenní vás přijde na 5 dolarů. Zakoupit si je můžete buď v automatech na jednotlivých zastávkách či přímo u řidiče. V každém případě si s sebou raději berte mapu hromadné dopravy, kdyby autobus změnil svojí trasu, ať nejste hned ztracení.

Metrem a nadzemkou

Losangeleské metro a nadzemka během posledních 15 let zažily vcelku podstatný rozvoj a jsou tak čím dál více užitečné. Jednorázové, nepřestupní jízdenky stojí 1,25 dolaru, přičemž si je můžete koupit třeba v automatech ve stanicích. V případě delšího většího cestování hromadnou dopravou lze využít některou z časových jízdenek: celodenní stojí 5 dolarů (a platí do 3 hodin ráno následujícího dne), týdenní 17 dolarů a měsíční lístek s neomezeným přístupem vás vyjde na 62 dolarů. Zatímco celodenní jízdenku pořídíte ještě v automatu či přímo ve vlacích, pro tikety s delší dobou platnosti musíte do zákaznického centra dopravního podniku (Metro Customer Center).

Při plánování tras linek se bohužel moc nehledělo na potřeby turistů, tudíž jejich struktura je při nejmenším neobvyklá. Na cestě mezi mnoha turistickými lákadly vás tak často čeká hned několik vynucených přestupů mezi jednotlivými linkami metra a autobusy. Například 40kilometrová cesta z Pasadeny na letiště Los Angeles International si vynucuje přestup na čtyři linky a ještě jeden autobus navrch – a zabijete tím více jak dvě hodiny svého času.

V losangeleském dopravním systému jsou celkem dvě linky metra a tři linky nadzemky:

  • Červená linka metra vede od Union Station do Hollywoodu a dále do San Fernando Valley.
  • Fialová linka metra míří z centra u Union Station do oblasti Mid-Wilshire, která je známá i jako Koreatown.
  • Modrá linka nadzemky se táhne od centra přes jih Los Angeles až do Long Beach.
  • Zlatá linka nadzemky spojuje centrum Los Angeles s Pasadenou.
  • Zelená linka nadzemky vede z oblasti South Bay (poblíž letiště LAX) na východ k městu Norwalk.