Mexico City (španělsky Ciudad de México) je hlavní město Mexika a jedno z nejrozlehlejších a nejlidnatějších měst na světě. V celé oblasti s rozlohou 2 400 km2 žije až 20 milionů lidí, přičemž v samotném Mexico City žije 8 až 9 milionů obyvatel. Mexico City je postavené na vyschlém jezeře Lake Texcoco a ze tří stran ho obklopují vysoké hory a sopky, např. Ajusco, Popocatepetl nebo Ixtlacihuatl.

Mexico City je rozděleno do 16 čtvrtí, které dále dělí na přibližně 250 okrsků. Při pohybu po městě je důležité vědět, do jakého okrsku máte namířeno, poté vám obyvatelé města ochotně poradí. Mnoho okrsků má velmi podobná či dokonce stejná jména, jejich názvy si tedy opište pozorně. Podobně jako některá další velkoměsta je i Mexico City decentralizované – v podstatě to vypadá tak, že některé čtvrtě mají svá vlastní centra. I přesto jsou těmi nejdůležitějšími částmi města historické centrum města Centro a Zona Rosa, moderní kancelářská a zábavní čtvrť.

Město se nachází 2 200 metrů nad mořem a u některých osob se tak po příjezdu mohou objevit dýchací potíže.

Noční život je v Mexico City opravdu bohatý – na výběr je z nepřeberného množství různých klubů, barů, restaurací, kaváren a diskoték. Nejvíce hospod potkáte v okrscích Tlalpan a Coyoacán, na bary zase narazíte ve čtvrtích Insurgentes, Polanco, Condesa a Zona Rosa.

Oblasti města

  • Centro Historico – historické centrum města, na kterém se nachází náměstí Zócalo, jež je největší v Latinské Americe a hned po moskevském Rudém náměstí druhé největší na světě.
  • Chapultepec – Lomas – jeden z největších městských parků na světě. V této čtvrti dále najdeme největší ZOO ve městě, zábavní park a mnoho muzeí.
  • Condesa a Roma – nedávno rekonstruované čtvrtě jsou nyní plné stylových restaurací, bister, klubů, hospod a obchodů.
  • Tlalpan a Pedregal – rozlohou největší čtvrti jsou domovem pro národní park a sopku Ajusco.

Historie města

Prvotní zmínky o vzniku města sahají až do roku 1325, kdy bylo aztécké hlavní město státu Tenochtitlan založeno. Téměř o dvě stě let později, v roce 1521 bylo výrazně poničeno španělským vojevůdcem Hernandem Cortezem. Hlavním městem Mexické říše se Mexico City stalo v roce 1821, po abdikaci krále Agustina de Iturbida v roce 1823 i hlavním městem celé republiky.

Ve 20. století město prodělalo pod vlivem nájezdu tisícovek imigrantů obrovský růst. Ten byl završen roku 1968, kdy se ve městě konaly Olympijské hry, které se mimo jiné odehrávaly na Aztéckém stadioně, v Palacio de los Deportes a na Olympijském stadioně. Roku 1985 Mexico City postihlo obrovské zemětřesení o síle 8,5 stupně Richterovy škály, a které srovnalo se zemí několik budov v centru města.

Obyvatelstvo

Mexico City má včetně předměstí více než 20 milionů obyvatel především se španělskými předky. Mezi další početné komunity patří Kubánci, Američani, Židé, Číňané, Chilané, Libanonci a poslední dobou i Argentinci a Korejci. V Mexico City bydlí i hromada Mexičanů, kteří tam pracují především v nadnárodních firmách.

Mexico City je jedním z nejliberálnějších měst Latinské Ameriky – krom vlídného přijetí homosexuálů je v něm legální jak prostituce, tak eutanazie.

Jak se domluvit

Stejně jako na celém území Mexika, je i v jeho hlavním městě úředním jazykem španělština. Anglicky se bez problémů domluvíte na většině území města, především pak v okolí turistických čtvrtí Polanco, Chapultepec a Santa Fe.