Jak se dopravit do Miami

Letadlem

Miami International Airport (MIA) leží na západ od centra města ve volné, předměstské krajině. Jedno z největších letišť na světě je důležitým dopravním uzlem mezi Severní a Latinskou Amerikou. Velké množství mezinárodních letů zapříčiňuje i dlouhé čekací fronty na odbavení, obzvláště při letech do zahraničí tak raději na letiště přijeďte s dostatečnou časovou rezervou.

Největším dopravcem na letišti jsou American Airlines, které provozují přímé lety do většiny důležitých měst v Americe a Evropě. Z letiště můžete přímo letět i do některých dalších měst v Evropě, Asii, Latinské Americe a Karibiku – na letiště v Africe či Oceánii si však musíte zakoupit letenky s mezipřistáním. Kapacitě letiště výrazně pomohlo nedávné otevření dalších dvou terminálů.

Nabídka letištních restaurací je široká a zahrnuje i světoznámé řetězce Dunkin‘ Donuts, Burger King a Starbucks. Některé podniky servírují i alkohol – s jeho konzumací to moc nepřehánějte, nebo byste následně nemuseli být vpuštěni na palubu letadla. Na letišti se nachází i směnárna a za malý poplatek je vám k dispozici bezdrátový internet.

Fort Lauderdale International Airport (FLL) je klidnější variantou k rušnému letišti v Miami, nabídka letů je však menší a zahrnuje spíše destinace na území Spojených států. Menší ruch s sebou nese i jisté výhody – bezpečnostní opatření zde nejsou na tak vysoké úrovni a čekací fronty u odbavení nejsou tak dlouhé. Cesta do centra Miami trvá v závislosti na hustotě dopravy 25 až 40 minut.

Na obě letiště se snadno dopravíte buď hromadnou dopravou či taxíky. Dalšími variantou může být i vlak pendlující mezi centrem a letištěm nebo pronajmutí auta.

Vlakem

Železniční dopravce Amtrak provozuje během dne dva spoje z Miami do New Yorku, Washingtonu D.C. a zpět. Cesta vlakem trvá z New Yorku přibližně 24 hodin, spoje však bývají velmi často zpožděné. Minimálně jednou za hodinu jsou vypravovány každodenní vlaky do West Palm Beach, Boca Raton a Fort Lauderdale.

Autem

Do Miami směřují celkem tři dálnice: I-95 běží podél pobřeží Atlantského oceánu a končí v Miami; I-75 se táhne od Středozápadu skrze Atlantu a Tampu; pro cesty z jihu státu je nejvýhodnější zvolit US Highway 1, která končí až v Key Westu.

Doprava po městě

Autobusem

Miami má kvalitní systém veřejné dopravy, který pokrývá rozlohu celého okrsku a napojuje se na hromadnou dopravu v Fort Lauderdale. Nedávné změny systém ještě více zdokonalily. Autobusy bývají často přeplněné, ale vzhledem k jejich časté frekvenci se případně vyplatí počkat si na další spoj. Informace o jízdních řádech hledejte na oficiálních stránkách.

Taxíky

Taxíky jsou obecně spíše dražší variantou přepravy. Již za nástup do vozu zaplatíte 2,50 dolaru a za každou šestinu míle (268 metrů) dalších 40 centů. Skoro všechny taxislužby mají ceny do těch nejčastějších destinací již pevně stanovené.

Taxík si musíte zpravidla objednat předem telefonicky, neboť některé společnosti kvůli bezpečnosti nenabírají zákazníky přímo na ulici. Všechny vozy taxislužby musejí být vybavený platnou licencí – pokud nastoupíte do vozu a před sedadlem spolujezdce průkazku neuvidíte, vůz opusťte a vyberte si raději jiný.