New York je největší město USA, leží v ústí řeky Hudson na jihu státu stejnojmenného státu. Celá městská aglomerace se rozkládá celkem na třech státech – na jihu New Yorku, severu New Jersey a jihozápadě Connecticutu. V roce 2007 byl New York se svými 18 700 000 obyvateli (včetně předměstí) vyhlášen jako páté největší město na světě – hned po Tokiu, Sao Paulu, Mexico City a Soulu.

Město New York je jedno ze světových center financí, politiky, komunikací, filmu, hudby, módy a kultury. Rovněž je domovem mnoha význačných muzeí, uměleckých galerií a divadel. V New Yorku rovněž sídlí celá řada mezinárodních firem, zahraničních konzulátů a nachází se zde i centrála Organizace spojených národů. Imigranti z více než 180 zemí z celého světa dělají z New Yorku jedno z nejkosmopolitnějších měst světa.

Oblasti města

Město New York tvoří celkem pět čtvrtí, z nichž je každá unikátní a sama o sobě by se mohla stát velkoměstem:

  • Manhattan – proslulý ostrov mezi řekami Hudson a East Rivers s mnoha kontrastními a unikátními zákoutími.
  • Brooklyn – nejzabydlenější z newyorských čtvrtí byla kdysi samostatným městem. Brooklyn se nachází jižním a východním směrem od Manhattanu a je známá díky množství umělců, hudebních festivalů a pláží.
  • Queens – čtvrť ve tvaru písmene U je domovem dvou mezinárodních letišť, profesionálního baseballového týmu New York Mets a druhé největšího Chinatownu ve Spojených státech.
  • V Bronxu na severu ostrova Manhattan se nachází městská ZOO a baseballový tým New York Yankees.
  • Staten Island – velký ostrov s přístavem je na rozdíl od ostatních čtyř čtvrtí předměstského charakteru.

Bezpečnost ve městě

Ačkoliv je obecné povědomí nastaveno tak, že je New York nebezpečný, pravda leží někde jinde. New York je nejbezpečnějším z velkých amerických měst a úroveň kriminality tam je pod celostátní úrovní. Je velmi nepravděpodobné, že se právě vy stanete obětí nějakého kriminálního činu – stačí si dávat větší pozor na své věci, obzvláště v neosvětlených ulicích a sledovat své okolí.