Jak se dopravit do New Yorku

Letecky

Město New York má výborné letecké spojení snad ze všech koutů světa. Region obsluhují celkem tři velká a několik menších letišť – těmi nejdůležitějšími na mezinárodních trasách jsou John F. Kennedy International Airport a Newark Libery International Airport, na domácích linkách poté vede LaGuardia Airport.

Cesta na jakékoliv z letišť vám z centra města zabere asi 90 minut, přičemž je jedno, jestli pojedete hromadnou dopravou či taxíkem. Dopravní zácpy jsou v New Yorku notoricky známé, především na dálnici Van Wyck, která spojuje centrum právě s letištěm J. F. Kennedyho. Transfer na letiště s kufry v ruce může být v takovém případě dost nepříjemný, můžete tak zkusit využít i taxi nebo některou z dodávek, ve kterých na letiště pojede i s dalšími cizími lidmi. Pokud se rozhodnete použít taxi, zavolejte si na dispečink a nespoléhejte se na taxikáře, kteří na vás budou mávat na ulici – je dost možné, že vás chtějí podvést.

John F. Kennedy International Airport (JFK) leží ve čtvrti Queens a východě města. Jedná se o hlavní vzdušný přístav New Yorku, na který primárně létá celá řada společností. Způsobů, jak se přepravit do centra města je hned několik:

 • Taxík je nejflexibilnější z možností, ačkoliv ve špice můžete na volný vůz čekat až půl hodiny. Za odvoz kamkoliv na Manhattan zaplatíte jednotnou sazbu 45 dolarů – cena však nezahrnuje případné mýtné ve výši 4 dolarů a 15-20% dýško. Pakliže míříte jinam než na Manhattan, použije taxikář k určení částky taxametr. K taxíkům se na letišti dostanete snadno – stačí jen sledovat cedule „Ground Transportation“ popřípadě „Taxi“.
 • Odvoz limuzínou je vhodný způsob, jak se nechat odvézt na letiště, ne vždy se vám podaří na Manhattanu sehnat volný taxík. I limuzínu si můžete vždy nechat přistavit po telefonické objednávce, za odvoz z Manhattanu zaplatíte od 60 dolarů směrem nahoru.
 • Autobusy mezi letištěm a centrem města provozuje hned několik společností, nejlevnější z nich je Trans-Bridge, se kterou se z letiště na Port Authority Bus Terminal jedna osoba dopraví již za 12 dolarů.
 • Vlakem – JFK AirTrain je poměrně rychlý způsob jak odjet z letiště, souprava zastavuje na každém autobusovém terminále a třeba na Penn Station vás odveze již za 45 minut. Za jízdenku na tu samou stanici zaplatíte v rozmezí 8.25 – 12.25 dolarů v závislosti na čase, kdy cestujete.

Newark Liberty International Airport

Druhé mezinárodní letiště se nachází na východ od města v New Jersey. Možností, jak se dostat do centra New Yorku je rovněž hned několik:

 • Taxíky čekají před budovou terminálu; cena jízdného do většiny částí Manhattanu činí 50 – 70 dolarů bez mýtného a dýška.
 • Vlaky staví ve stanici Newark Airport Train Station, ze které se již za 15 dolarů můžete pomocí NJ Transit Train přepravit do Penn Station v New Yorku.

Doprava po městě

MetroCard

MetroCard je systém jednotné jízdenky, se kterou můžete jezdit autobusy a metrem. Zatímco v autobuse můžete zaplatit i mincemi, pro cestu metrem si bezpodmínečně musíte pořídit MetroCard. Učinit tak můžete přes internet, v jednotlivých stanicích nebo v obchodech a novinových stáncích. Podrobné informace, jaké různé MetroCard jsou v prodeji, najdete na jejich internetových stránkách.

Typy karet MetroCard:

 • The Single Ride MetroCard – jednorázová jízdenka v ceně 2 dolary vás opravňuje k jedné jízdě metrem či autobusem.
 • Pay-Per-Ride MetroCards – podobná jízdenka jako Single Ride, kdy platíte za každou jízdu zvlášť, ale s tím rozdílem, že tuto jízdenku lze zakoupit v ceně 4 – 100 dolarů.
 • One-Day Funpass – celodenní jízdenka za 7,50 dolarů, která vás opravňuje k cestování metrem a autobusy až do 3.00 dalšího dne.
 • Seven-Day Unlimited Ride MetroCard je výhodná týdenní jízdenka, se kterou můžete neomezeně cestovat vlakem a autobusy již za 25 dolarů.
 • K dispozici jsou i čtrnáctidenní 14-Day Unlimited Ride MetroCard za 47 dolarů a měsíční Thirty-Day Unlimited Ride MetroCard za 81 dolarů – u obou typů jízdenek platí obdobné podmínky, jako u předchozích předplacených tiketů.

Hromadná doprava

Celá síť hromadné dopravy je velmi dobře nastavena a naprosto bez problémů že se tak můžete dostat na vámi požadované místo. Tím nejlepším způsobem, jak cestovat po New Yorku, je bezesporu metro. Ačkoliv může místy vypadat špinavě a podivně, systém dobře fungující 24 hodin denně je jednou z nejlepších podzemek na celém světě.

V 70. a 80. letech minulého století byla sice podzemka častým místem činu kriminálních případů, ty doby jsou však ty tam a dnes je newyorské metro naprosto bezpečné. Zvýšenou ostražitost si dávejte snad jen v přeplněných stanicích v době špičky a ve večerních až nočních hodinách.

Autobusy jsou v provozu především tam, kam nezasahují vozy nadzemky a podzemky. Označení autobusů se sestává z písmena, které informuje, kde autobus převážně jezdí (M=Manhattan; Bx=Bronx; B=Brooklyn; Q=Queens; S=Staten Island) a čísla linky.

Taxíky

Všechny newyorské taxíky jsou povinně žluté a na střeše mají tabulku s identifikačním číslem vozu. Pokud číslo na střeše svítí, znamená to, že si taxík můžete zastavit na ulici a on vám bude plně k dispozici.

Nástupní poplatek činí 2,50 dolaru, za každou 1/5 míle (320 metrů) pak zaplatíte 40 centů. Během jízdy v noci (tedy od 20.00 do 6.00) se platí příplatek ve výši 50 centů, dolarový příplatek se užívá v době špičky (pondělí až pátek od 16.00 do 18.00). Pamatujte na to, že všechno mýtné platí zákazník a výše dýška se pohybuje od 10 do 20 %.