Co jíst

Nejlepší a nejlevnější způsob, jak se v Pekingu dobře najít, je prostě vstoupit do některé z restaurací plné Číňanů a z jídelního lístku si vybrat několik jídel. Cizince může překvapit, jak jsou ceny jídel v Pekingu nízké, obzvláště jíte-li na ulici.

Za zmínku stojí lívance z vajec s chutnou omáčkou (Jiānbĭng guŏzi), které na ulici pořídíte za pouhopouhé 2 jeny (necelých 6 Kč!). Od časného odpoledne až do pozdní noci se na ulicích objevují i prodavači jehněčího kebabu zvaného yángròu chuànr, který vám připraví přímo před očima.

Jste-li příznivci kulinářských lahůdek, můžete vyzkoušet třeba smažené housenky, škorpiona nebo hada. Zimní specialitou jsou potom bīngtáng húlu – plody hlohu nabodnuté na dřevěné tyčce a bohatě posypané cukrem.

Specialitou restaurací je Pekingská kachna (Bĕijīng Kăoyā), která je podávána spolu s lívanci, švestkovou omáčkou, okurkami a kousky pórku. Cena jedné porce se v přepočtu pohybuje okolo 120 Kč, ve špičkových restauracích až stojí 500 Kč.

Co pít

V Pekingu a v Číně obecně si na své přijdou milovníci čajů, které si v hlavním městě můžete koupit nejen v obchodních domech, ale i ve specializovaných čajovnách. Před objednáním se však zeptejte na cenu za čaj, neboť některé z nabízených druhů jsou ty nejdražší na světě! Velkým zážitkem je čajový ceremoniál, na který si můžete zajít do čajoven především ve čtvrti Qianman.

Pivaři nechť si objednají poměrně dobré Tsingtao (Qīngdǎo), jehož lahev si můžete koupit již za 8 Kč na ulici, či za 45 Kč v restauraci.