Turistické památky

  • Zakázané město (故宫 Gù Gōng, Forbidden City) je ve skutečnosti komplex budov, které vznikly za vlády dynastie Ming. Zatímco Peking jako takový zažívá zběsilou proměnu, Zakázané město zůstává stovky let netknuté. Brány areálu se otvírají již v 8:30 a uvnitř si můžete zaplatit prohlídku i s průvodcem – ceny kupodivu nejsou přemrštěné. K Zakázanému městu se dostanete mimo jiné linkou 1 pekingského metra, pokud vystoupíte na zastávce Tiananmen West nebo Tiananmen East. Vstupné činí 60 jenů, což je asi 175 Kč.
  • Náměstí Nebeského klidu (天安门广场 Tiānānmén Guǎngchǎng) je největším náměstím na světě, které mělo kladně zapůsobit na čínský lid. Náměstí je obklopeno památníky a budovami v sovětském stylu, branou Nebeského klidu a mauzoleem Mao Ce-Tunga. Za úsvitu a při západu slunce je zde denně prováděn rituál vztyčování vlajky. Vstup na náměstí je sice zdarma, musíte se ale připravit na nekonečné fronty.
  • Chrám nebes (天坛 Tiāntán, Temple of Heaven) naleznete na jihovýchodě náměstí Nebeského klidu. V parku v okolí nádherného taoistického chrámu často potkáte místní obyvatele, jak cvičí taichi. K chrámu se dostanete linkou 5 metra, pokud pojedete až na stanici Tiantandongmen.
  • Kolem po Pekingu – není lepší způsob, jak poznat město na vlastní kůži, než si půjčit kolo a Peking si projet. Při jízdě si však dejte pozor na čínské automobilisty, jejichž způsob jízdy se Evropanovi může zdát vražedný.
  • Rozcvička u Chrámu nebes – pokud si ráno přivstanete, zajděte se podívat k Chrámu nebes, kde každé ráno tisícovky běžných Číňanů začínají svůj den rozcvičkou.
  • Nakupte si suvenýry – zajděte na některý ze známých trhů (Wangfujing, Silk Market, Sanlitun Yashou nebo Xidan) a kupte si pár suvenýrů. Za levný peníz zde pořídíte kožené kabelky, elektroniku, sportovní potřeby, klenoty, oblečení a především tradiční čínské kresby.

Kam na výlet

Berte však v potaz nařízení vlády z května 2007, kdy byl všem cizincům vysloven zákaz ze země vyvážet veškeré starožitnosti vyrobené před rokem 1911. Porušení tohoto zákona může vyústit nejen v tučnou pokutu, ale v některých případech i k pár letům vězení.