Rio de Janeiro je se svými sedmi miliony obyvateli druhé největší město Brazílie. Město je dobře známé díky dech beroucí krajině v okolí, nádherným plážím a každoročnímu karnevalu. Rio je často mylně uváděno jako hlavně město Brazílie, což ostatně bylo až do 21. dubna 1960, kdy se jím stala Brasilia. Pláže Copacabana a Ipanema, socha Krista, stadion Maracanã a hora Pão de Açúcar bývají zpravidla prvními památkami, které si turisté vybaví, když se řekne Rio de Janeiro.

Rio de Janeiro je bohužel nechvalně známo i pro svoji vysokou kriminalitu. Největšími problémy jsou již po mnoho let dealeři drog, slumy a favely, což jsou slumy postavené na úpatí hor těsně vedle domů střední vrstvy. Na jihu města narazíte na skoro 44 kilometrů pláží, které jsou vzdálené jen pár kilometrů od památek, jako jsou hora Sugar Loaf nebo stadion Maracana.

Obyvatelé města se nazývají cariocas a povětšinou jsou bezstarostní a velmi přátelští.

Oblasti města

  • Centro, Santa Teresa – finanční centrum města s mnoha historickými budovami
  • Zona Sul (Jižní oblast) – čtvrť plná turistů, pláže Copacabana a Ipanema a také domov vyšší vrstvy.
  • V Zona Norte (Severní oblast) se nachází světoznámý stadion Maracanã a některé další památky.
  • Zona Oeste (Západní oblast) – předměstí, ve kterém se mimo jiné nacházejí okrsky s populárními plážemi Jacarepaguá a Barra da Tijuca.

Historie města

Rio de Janeiro bylo Portugalci založeno roku 1565 a mělo sloužit jako opevnění proti francouzským korzárům, kteří z Brazílie nelegálně pašovali dřevo a další zboží. Pirátství sehrálo v historii města velkou roli a koloniální opevnění jsou viditelná dodnes. Portugalci a Francouzi spolu o město bojovali téměř deset let, přičemž měly obě strany za spojence domorodé kmeny.

Další dvě století sloužilo Rio Portugalcům jen jako nedůležitá základna – v roce 1720 se však v Minas Gerais našly naleziště zlata a diamantů a zájem o Brazílii tak rychle vzrostl. A protože zdejší přístav byl k nalezištím nejblíže, přepravovaly se drahé kovy do celého světa právě odsud a v roce 1763 se tak z Ria de Janeiro stalo hlavní město kolonie.

Když Napoleon napadl Portugalsko, nechal královskou rodinu přestěhovat do Brazílie a z Ria udělal de facto jediné hlavní město Evropy, které se samo o sobě v Evropě nenacházelo. Tento post město ztratilo až v roce 1822, kdy se Brazílie osamostatnila, a z Ria se stalo centrum monarchie. Mnoho historiků a obyvatel ostatních obyvatel země na toto období rádo vzpomíná, což se odráží v názvech míst a obchodů.