Jak se dostat do Ria de Janeira

Město je spolu se São Paulem jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů v zemi. Vzdálenosti z některých významných měst:

 • Belo Horizonte – 450 km
 • Brasília – 1 160 km
 • Porto Alegre – 1 550 km
 • Recife – 2 380 km
 • Salvador – 1 730 km
 • São Paulo – 430 km

Letecky

Většina mezinárodních i domácích letů přistává na letišti Galeão – Antônio Carlos Jobim International Airport (GIG), které se nachází 20 km od centra města.

Transfer klimatizovanými autobusy provozuje společnost Real, spoje jezdí každých 20 až 30 minut od 5:00 až do 22:00. Linky spojují letiště spolu s plážemi Botafago, Copacabana, Ipanema, Leblon a autobusovým terminálem Alvorada v Barra da Tijuca. Cesta trvá nejméně 60 minut (často však dvojnásobek) a jednosměrná jízdenka stojí 6,50 R$, v přepočtu okolo 50 Kč.

Vhodnou alternativou, jak se dostat do centra města, jsou i taxíky. Oproti autobusům jsou poměrně dražší – za odvoz z letiště Galeão k pláži Copacabana zaplatíte asi 70 R$ (v přepočtu 550 Kč).

Autobusem

Terminál mezinárodní dopravy Rodoviária Novo Rio se nachází na severu města v okolí Santo Cristo. Taxíky nebo dálkové autobusy vás z něj do centra města odvezou zhruba za 15 minut, autobusy městské hromadné dopravy jsou o něco pomalejší.

Hlavní autobusoví dopravci jsou

 • Itapemirim
 • Penha
 • Cometa
 • 1001
 • Expresso Brasileiro

Autem

Rio de Janeiro je s okolními městy a státy sice propojeno hned několika dálnicemi, problémy však mohou způsobit nepřehledné a často chybějící ukazatele.

Přehled hlavních dálnic:

 • BR-116 alias Rodovia Presidente Dutra spojuje Rio s jižními oblastmi Brazílie
 • BR-101 míří z Ria na sever a severozápad země
 • BR-040 vede do centrální a západní oblasti Brazílie

Doprava po Riu

Taxíkem

Taxíky jsou asi ten nejlepší způsob, jak se po Riu dopravovat. Všechny taxíky s povolením poznáte podle jejich žluté barvy a modrého pruhu, který mají vyvedený po boku. Ceny nejsou nastaveny nikterak vysoko, pokud si připočtete fakt, že se přemístíte vcelku rychle a bezpečně, jsou opravdu dobrou volbou. V případě zájmu se můžete domluvit s taxikářem na okružní jízdě městem za fixní cenu (zpravidla okolo 400 Kč). Mezi největší taxislužby v Rio de Janeiru patří Central de Taxi, Ouro Taxi a Yellow Taxi.

Po usednutí to taxíku si nejprve zkontrolujte, zdali je zapnutý taxametr – nástupní sazba v prosinci 2008 činí 4,30 R$. Pakliže taxametr nefunguje nebo není zapnutý, raději neriskujte a taxík opusťte.

Chystáte-li se na letiště dopravit taxíkem, vyplatí se vůz objednat dopředu. Ačkoliv v Riu není moc společností s dobrou pověstí, pár z nich nabízí možnost odvozu za fixní cenu. Při cestě rovněž počítejte s možným zpožděním, neboť dopravní zácpy jsou v Riu takřka na denním pořádku. Jízda taxíkem z oblasti Ipanema k autobusovému terminálu může trvat až hodinu a půl!

Autobusy

Autobusy jsou levným a výhodným způsobem dopravy zvláště tehdy, pokud se potřebujete přepravovat po centru města (Zona Sul). V této čtvrti se nachází většina turistických památek, takže zde jezdí mnoho linek a frekvence autobusů je vysoká. Dobrodružnější povahy mohou v hotelu požádat o seznam potřebných linek a cestu k dané turistické památce potom absolvovat jen v autobuse.

Městské autobusy jsou sice levnou variantou, ale i ony mají několik much. Tak především ve večerních a v nočních hodinách jich po městě jezdí velmi málo, navíc bývají vozy zpravidla přeplněny návštěvníky barů a diskoték. Ceny jízdenek začínají na 2,10 R$ (asi 16 Kč), přičemž taxy v některých klimatizovaných autobusech mohou být o něco vyšší.

V Riu neexistují žádné jízdenky, za přepravu se platí přímo řidičovi, popřípadě průvodčímu v každém jednotlivém autobuse. Zvýšenou pozornost věnujte svým cennostem, kapsáři zde nejsou nikterak vzácní.

Metrem

Metrô Rio je užitečný a rychlý způsob přepravy zpravidla mezi delšími vzdálenostmi, například na cestě z pláže Copacabana do centra města. Metro je rychlé, klimatizované a od roku 2006 jsou všechny cedule, mapy a hlášení jak v portugalštině, tak v angličtině.

Evropana mohou zarazit některé vagóny metra s růžovou samolepkou na okně, ve kterých mohou jezdit jen ženy. Má se tak zabránit případnému sexuálnímu harašení. Pokud chcete předejít problémům s ochrankou metra, růžově označeným vagónům se raději vyhněte.