San Francisco patří mezi nejdůležitější města v americké Kalifornii. San Francisco je známé pro svou liberální společnost, viktoriánskou architekturu, kopcovitý terén, letní mlhy a extrémní etnickou a kulturní různorodost. A to jsou jen některé z faktorů, které ze San Francisca dělají jedno z nejnavštěvovanějších měst na světě.
San Francisco se nachází na poměrně malé rozloze 121km2 v zálivu při pobřeží Tichého oceánu. V městě samotném sice žije jen 800 000 obyvatel, statisíce dalších však jsou v příměstských oblastech.
Oblasti města
Každá z oblastí San Francisca je svým způsobem unikátní a má svojí vlastní kulturu.
- Golden Gate – elegantní část města s mnoha historickými památkami – vojenský areál Presidio, pevnost Mason a ikonický Golden Gate Bridge
- Fisherman’s Wharf – pobřežní oblast města, ve které se nachází Pier 39 (Molo 39), Ghirardelli Square (Náměstí Ghirardelli) a jezdí z ní trajekt směrem k ostrovu Alcatraz.
- Nob Hill, Russian Hill – dvě nóbl čtvrti s předraženými hotely, tramvajemi, útesy a skvělými výhlídkami
- Chinatown, North Beach – oblasti s komunitami imigrantů – vedle stylové Malé Itálie leží přelidněný Chinatown, kde žije největší čínské město mimo Čínu.
- Union Square, Financial District – obchodní a umělecké centrum plné divadel leží kousek od těch nejvyšších mrakodrapů v centru.
- Western Addition – historická čtvrť s mnoha domky ve viktoriánském stylu byla ohniskem afro-americké kultury. V této oblasti se nachází i Japantown, centrum japonských obyvatel.
- Haight je jedním z pokladů města, ve kterém se kdysi rozproudila velepopulární hippie kultura.
Historie města
Ještě před zasídlením Evropany v oblasti dnešního San Francisca žili příslušníci kmene Yelamu, kteří příslušeli k větší skupině Ohlonů, jež pobývali téměř na celém území Kalifornie. Prvními obyvateli města byli Španělé, kteří na pobřeží k oblasti, kterou dnes známe jako Mission Dolores, připluli již v roce 1776.
Na Španělsku se oblast stala nezávislou v roce 1821, kdy se částečně připojila k Mexiku a San Francisco se začalo postupně rozrůstat – tehdy se město ještě jmenovalo Yerba Buena. Další změna přišla s prohlášením státu Kalifornie za americký roku 1846, kdy příslušníci námořnictva Spojených států vyvěsili nad městem americkou vlajku. Během několika následujících let Kalifornie po boku armády Spojených států válčila s Mexikem a město bylo přejmenováno na San Francisco.
S kalifornskou zlatou horečkou v roce 1848 zažilo San Francisco velký nárůst počtu obyvatel. V průběhu tohoto období se do města přestěhovalo obrovské množství imigrantů a některé populární osobnosti.
Velkou katastrofou si San Francisco prošlo roku 1906, kdy ho zasáhlo devastující zemětřesení, které srovnalo mnoho budov se zemí. Měštští radní se naštěstí odhodlali problém rychle řešit a během několika let všechny budovy opravili. Růst obyvatel pokračoval i po Druhé světové válce, kdy se San Francisco stalo centrem hippie kultury.
Dnes je San Francisco jedním z nejliberálnějších měst ve Spojených státech a patří na špičku v žebříčku nejoblíbenějších turistických destinací.
Bezpečnost města
Stejně jako všechna obdobně velká světová města, i San Francisco má své problémy. Pozor si dejte především ve čtvrtích Bayview-Hunters Point, Visitacion Valley, Sunnydale, Western Addition, Ingleside, Tenderloin, okolo ulic 6th a Market a na částech území Mission a Potrero Hill.
Kriminalita v San Franciscu za posledních několik let prudce rostla a v současné době se nejvíce vražd odehrává na jihovýchodě města. Dva nepřátelské gangy čas od času postřelí nebo pobodají ty, kteří na sobě mají červené nebo modré oblečení. Při procházkách čtvrtí Mission District se tak těmto barvám raději vyhněte.
Počet kapsářů v San Franciscu je zhruba stejně vysoký, jako v každém obdobně velkém městě. Zvýšené opatrnosti dbejte především v dopravních prostředcích a během turistické sezóny.