Jak se dopravit do San Francisca

Letecky

Poblíž San Francisca jsou celkem tři významná letiště:

  • San Francisco International (SFO) leží asi 16 km na jih od města.
  • Oakland International (OAK) v East Bay
  • Mineta San Jose International (SJC) v Sillicon Valley, asi hodinu jízdy autem na jih od San Francisca

Oakland a San Jose využívají spíše nízkonákladové aerolinie na svých vnitrostátních linkách, zatímco vzdušný přístav v San Franciscu je plnohodnotné letiště s lety na mezinárodních trasách.

Z letiště v San Franciscu a Oaklandu se do centra města dostanete snadno díky hromadné dopravě (BART – Bay Area Rapid Transit); jednosměrná jízdenka stojí 5 dolarů. Zato taxíky jsou mnohem dražší – z SFO zaplatíte za odvoz do centra 40 dolarů, z OAK přes 60 dolarů. Pokud se rozhodnete využít transfer dodávkou spolu s dalšími cestujícími, vyjde vás tento způsob na 14 dolarů za osobu.

Vlakem

Železniční dopravce Amtrak pokrývá svými službami celou oblast zálivu. Pasažéři nejčastěji přijíždí do vlakových stanic ve městech Emeryville, Oakland a Richmond. Z nich denně vyjíždějí spoje mimo jiné do Chicaga, Seattlu, Portlandu, Los Angeles, San Jose a Sacramenta.

Mezi sanfranciskými terminály ve Fourth a King a nádražím v San Jose zajišťuje železniční dopravu společnost Caltrain. Vlaky jezdí téměř vždy každou hodinu i do měst Peninsula, Sillicon Valley a South Bay. Jízdenky se kontrolují přímo ve vlaku, na cestující bez platné jízdenky čeká pokuta.

Autobusem

Autobusy z a do San Francisca provozuje celá řada společností:

  • GotoBus prodává jízdenky ve směru Los Angeles, a to hned několika dopravních společností.
  • AC Transit provozuje autobusy do Oaklandu, Berkeley, Amaledy a některých dalších měst.
  • Se samTrans se můžete svézt do měst v okrese San Mateo.

Doprava po San Franciscu

Pěšky

Pěší chůze je dobrým způsobem, jak se přemisťovat mezi sousedícími čtvrťmi. Ulice jsou často velmi strmé, což může být při řízení auta u některých lidí problém, pěší si navíc mohou vychutnat mnohdy nádherné výhledy na město. Některé cesty jsou dokonce tak strmé, že na nich místo chodníku narazíte na schody. Na turistických mapách najdete úroveň stoupání vyznačenou, při procházce či projížďce na kole si tak sami můžete zvolit obtížnost trasy.

Hromadnou dopravou

San Francisco má jeden z nejpropracovanějších dopravních systémů ve Spojených státech, dle některých internetových stránek je to ten nejlepší systém vůbec. Stojí za ním hned několik soukromých společností, všechny však akceptují stejné jízdenky:

  • Muni – tramvaje, metro a autobusy napříč celým San Franciscem
  • BART – příměstské vlaky po celé lokalitě Bay Area
  • CalTrain – regionální vlaky do San José

Muni Metro je moderní systém nadzemní a podzemní dopravy, který spojuje centrum města s jeho předměstími. Jízdenky si můžete koupit v prodejních automatech ve stanicích – pokud tam automat není, jste povinni nastoupit předními dveřmi a jízdenku si zakoupit u řidiče.

Historické tramvaje v ulicích města využívají historické vagóny, které jezdily v některých městech Spojených států a v italském Miláně. I do tramvaje se vstupuje výhradně předními dveřmi a jízdenky se kupují u řidiče.