Sao Paulo je se svými 11 miliony obyvateli největším městem v Brazílii. Zároveň je hlavním městem jihovýchodní provincie São Paulo a místem, které nabízí bohatý noční život a nejeden kulturní zážitek. Sao Paulo patří mezi nejbohatší města jižní polokoule, ačkoliv jsou zde, stejně jako po celé Brazílii, vidět značné rozdíly mezi jednotlivými vrstvami společnosti. Sao Paulo je historicky atraktivní pro imigranty nejen ze zahraničí a nejen kvůli tomu se tak řadí mezi ta nejrozmanitější města na světě.

Sao Paulo alias Sampa je jedno z nejnedoceňovanějších turistických měst na světě – turisté raději míří za sluncem a na pláže poblíž Salvadoru či Rio de Janeira. Výstřední město se svými prarůznými obyvateli a mezinárodní kuchyní stojí vskutku za to navštívit. Nejen kvůli Sao Paulo samotném, ale i pro jeho restaurace a zajímavé kulturní atrakce.

Lidnaté a rozlehlé město může leckoho zaskočit a Sao Paulo není výjimkou. Zatímco na první pohled se vám může zdát jako šedivá betonová džungle, po krátké době začnete objevovat jeho nádherná zákoutí. Jednotlivé části města jsou velmi odlišné – z prostředí luxusních hotelů se za pár minut dostanete do chudinských oblastí.

Sao Paulo je společně s Riem de Janeirem místem, kde zahraniční turisté přistávají nejčastěji. Důkladná prohlídka města by sice zabrala několik týdnů, ale ty nejdůležitější kulturní památky a atrakce je možné obhlédnout v průběhu tří dnů. Každý další den navíc je pak skvělá příležitost, jak poznat finanční a kulturní centrum země.

Historie města

Základní kámen Sao Paula položili 25. ledna 1554 José de Anchieta a Manoel da Nóbrega. V misi Colégio de São Paulo de Piratininga si dali za úkol přeměnit domorodé indiány z kmene Tupi-Guarani na katolíky.

Městem se Sao Paulo oficiálně stalo až v roce 1711. Sílící ekonomickou prosperitu město zažívalo v 19. století, kdy se z blízkého přístavu Santos exportovala káva do celého světa. Po roce 1881 zažilo město vlnu nejen italských a japonských emigrantů, kteří přijížděli za prací na obrovských kávových plantážích. Další vlnu přistěhovalců přilákali místní podnikatelé, kteří investovali do průmyslového rozvoje města. Koncem 20. století se Sao Paulo pod vlivem daňového znevýhodnění přestalo zaměřovat na průmysl a jeho hlavní doménou se staly služby. V dnešní době v Sao Paulu sídlí celá řada mezinárodních bank, právnických firem a nadnárodních společností.

Všechny důležité brazilské společnost mají v současné době v Sao Paulu svá zastoupení a jejich akcie se obchodují na tamější burze, která patří mezi nejdůležitější v Jižní Americe.

Obyvatelstvo

Na první pohled vás možná překvapí množství imigrantů z Asie – v Sao Paulu žije největší japonská komunita mimo území Japonska. Silné jsou rovněž komunity Italů, Arabů a Židů – jejich zastoupení je patrné v téměř každé vrstvě lidské společnosti, od umělců až po obchodníky a politiky.

Obyvatelé Sao Paula mají oproti Brazilcům z ostatních oblastí pověst tvrdě pracujících lidí, kteří prý buď pracují, nebo se baví po klubech. Samotné město San Paulo tvoří 15 % brazilského hrubého domácího produktu, celá provincie São Paulo pak tvoří až 45 % HDP.

Oblasti Sao Paula

Sao Paulo zažilo ve 20. století bouřlivý rozvoj, kdy byla většina rekonstruována za užití současného architektonického stylu. Samotné Sao Paulo se dělí do několika městských čtvrtí:

  • Centro Histórico (Historické centrum) – nejkosmopolitnější část města, ve které potkáte haldy turistů, studentů a obchodníků z celého světa. Nazujte si pohodlné boty a sluneční brýle a prozkoumejte skrytá zákoutí, o kterých často nemají ponětí ani staří rodáci z města.
  • Centro Expandido – širší oblast okolo samotného centra, často navštěvována turisty.
  • Jižní strana – čtvrť dvou tváří, kdy se parky a jezera střídají s domy střední vrstvy a vysokými mrakodrapy.
  • Západní strana – domov University of São Paulo, Státního paláce a největšího stadionu ve městě. Toto předměstí plné parků nabízí zajímavý kontrast vůči chaosu v centru.

Bezpečnost ve městě

Sao Paulo má podobně jako každé větší město v Jižní Americe jisté problémy z bezpečností. Za několik posledních let se situace značně zlepšila, přesto jsou známy případy, kdy došlo k přepadení turistů. Při nočních výletech obzvláště v opuštěných ulicích je třeba si dávat větší pozor, šperky a luxusní doplňky raději nechte v hotelovém sejfu. Nošení extravagantního a draze vypadající oblečení při jízdě hromadnou dopravou může snadno přilákat pozornost zloděje.

Nikdy s sebou nenoste větší peněžní obnos, a pokud jste nuceni použít bankomat, nejprve se ujistěte, že vás nikdo nesleduje. V případě, že se vám chování bankomatu zdá podezřelé či hlásí nějakou chybu, neprodleně kontaktujte zaměstnance banky. Odmítejte veškeré žádosti o podržení či dopravu balíčku pro osobu, kterou neznáte, neboť se v něm mohou nacházet drogy.