Jak se dostat do Sao Paula

Letecky

V Sao Paulu jsou hned tři letiště:

  • Guarulhos International Airport (GRU) – nejčastěji používané letiště, na které míří většina mezinárodních letů. Nachází se asi 40 km od centra, přičemž je snadno dostupné buď autobusem, nebo metrem. O něco méně komfortní, ale o to rychlejší je doprava minibusy. Berte však v potaz, že s sebou můžete mít maximálně ta zavazadla, která se vám vejdou na klín.

Preferujete-li cestu taxíkem, nezbude vám nic jiného, než využít vozy společnosti Guarucoop, která má na letišti Guarulhos monopol. Taxi čekají před příletovým terminálem, přičemž 25kilometrová cesta do centra města vás přijde na R$75 – R$100 (zhruba 600 – 800 Kč). V době dopravní špičky může jízda trvat až dvě hodiny, v noci nebo časně ráno jen půlhodinku.

  • Letiště Congonhas Airport (CGH) se nachází pouhých 15 kilometrů od centra města a specializuje se převážně na vnitrostátní lety. Nejjednodušeji se na letiště dopravíte autobusy linky Aeroporto, které vás za R$ 2.30 (asi 18 Kč) dopraví až k terminálu. V případě slabého silničního provozu je rychlejší varianta použití taxíku, v dopravní špičce je rychlejší metro.
  • Viracopos International (CPQ nebo VCP) je sice druhé největší letiště v Brazílii, ale slouží především pro přepravu nákladů.

Doprava po Sao Paulu

Doprava v Sao Paulu je povětšinou peklo, neboť silnice jsou přeplněné a pro turisty je tak výhodnější použít buď metro (metrô), příměstské vlaky (CPTM) nebo trolejbusy (EMTU). Prostředky hromadné dopravy jsou narvané k prasknutí a cestování s objemnějšími zavazadly se tak může jevit jako značně nepraktické.

Bilhete Único

Bilhete Único je jízdenka městské hromadné dopravy, díky které nemusíte kupovat stále nové lístky pro cestu autobusem, metrem a příměstským vlakem. Kartu můžete zdarma obdržet v stanicích metra, musíte si ji však nabít třeba v prodejnách s novinami či v supermarketech.

  • V autobusech: Po nástupu do autobusu si musíte koupit jízdenku za R$ 2,30 (18 Kč), kterou můžete během následujících dvou hodin využit v dalších dvou autobusech.
  • V metru a ve vlacích CPTM se platí za každou cestu zvlášť R$ 2,40 (necelých 19 Kč).

Metro (Metrô)

Metro je moderní, bezpečný a zároveň turisty nejoblíbenější způsob přepravy v Sao Paulu. V několika stanicích, které jsou rozmístěny na pěti linkách, je na metro napojen systém příměstských vlaků.

Jednotná cena lístků je stanovena na R$ 2,40 (necelých 19 Kč) za jednu cestu, přičemž lze koupit časové jízdenky, které vám však peníze neušetří. V provozu je metro od 4:30 do půlnoci.

Autobusem

Doprava autobusy je vůbec nejpopulárnější způsob hromadné přepravy v Sao Paulu. I přes to, že řidiči jezdí po děravých silnicích Sao Paula jak šílenci, autobusy jsou poměrně pomalé. Cena jednorázové jízdenky je R$ 2,30 (18 Kč), lístek si můžete koupit buď přímo v autobuse, nebo použít předplacenou kartu Bilhete Único.