Singapur (Singapore) je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, který je mostem spojen s Malajsií. Singapur byl založen jako britská kolonie v roce 1819 a postupem času od vyhlášení jeho nezávislosti se z něho stal jeden z nejvíce prosperujících států na světě. Turisty lákají k zastávce na tomto ostrově především vysoké mrakodrapy, teplé podnebí a bujný noční život, který zde vládne.

Singapur je kosmopolitní centrum Asie, žijí v něm komunity Číňanů, Indů, Malajců a obrovské skupiny dělníků ze zemí celého světa. Město je známé i díky levnému jídlu – v centru se to hemží pouličními prodavači pochutin ze všech koutů Asie, přičemž i kavárny zůstávají otevřené nonstop. Za posledních pár let se poměry v Singapuru trochu uvolnili, takže nyní můžete tancovat na baru klidně celou noc, ačkoliv alkohol je poměrně drahý a žvýkačky koupíte jen v lékárně. V roce 2009 se v Singapuru začaly otevírat i první kasina, která mají přilákat další turisty a prodloužit dobu jejich pobytu ve městě.

Části města

Singapur je malá ostrovní země, ale se svými čtyřmi miliony obyvateli je hned po Monaku druhým nejhustěji osídleným státem na světě. Centrum města se značí CBD (Central Business District) tvoří ho Orchard Road, Riverside  a kus Chinatownu.

  • Riverside – zde naleznete ta nejznámější muzea, sochy a divadla, stejně tak jako restaurace, bary a noční kluby.
  • Orchard Road – obrovská čtvrť plná obchodů, které se rozkládají na kilometrech a kilometrech ulic.
  • Bugis a Kampong Glam jsou staré singapurské čtvrtě, které v současné době zahlcují další obchodní domy. Vyplatí se zajít do Arab Street v části Kampong Glam, kde naleznete unikátní mix jedinečných obchodů a restaurací.
  • Chinatown – čtvrť města založená jeho zakladatelem Stamfordem Rafflesem měla sloužit především čínským imigrantům, kteří však obsadili spíše Hokkien Singapore.
  • Little India – malý kousek Indie v severní části Singapuru.
  • Balestier, Newton, Novena a Toa Payoh – čtvrtě s levným ubytováním a barmskými kláštery.

Historie Singapuru

První záznamy o Singapuru sahají do druhého až třetího století našeho letopočtu, kdy se o městě pojmenovaném Sabana a Pu Luo Chung, zmiňují neurčité řecké a čínské texty.

Podle legendy připlul na ostrov ve 13. století šrívidžajský princ Sang Nila Utama a založil zde město, které pojmenoval Singapura (malajsky „Lví město“). Podle jiné verze bylo město založeno již o dvě století dříve, bylo známé pod jménem Temasek (což je javánsky „Mořské město“) a sloužilo jako důležitý přístav pro šrívidžajské království.

Opravdový příběh Singapuru začal v roce 1819, kdy sir Thomas Stamford Raffles uzavřel dohodu se sultánem z Johoru, že výměnou za podporu jeho národa si Britové na ostrově postaví strážní věž. Singapurský přístav ležel na důležité obchodní trase mezi Čínou, Indií, Evropou a Austrálií a zrušení veškerých obchodních poplatků se tak ukázalo jako mistrovský krok. Obchodníci se tak mohli vyhnout placení vysokých daní Holanďanům a ze Singapuru se tak stala jedna z nejvýdělečnějších britských kolonií.

Po Druhé světové válce se Singapur na osm let připojil k Malajsii, 9. srpna 1965 však vyhlásil nezávislost. Premiér Lee Kuan Yew pak nastartoval obrovský ekonomický boom, který Singapur rychle vytáhl mezi nejbohatší asijské země.

Obyvatelstvo

Singapur je navzdory své velikosti multikulturní město plné různých národů především z Asie. 75 % obyvatel se hlásí k čínské národnosti a jsou tak největší komunitou Singapuru. Malajci, kteří jsou považováni za původní obyvatele Singapuru, tvoří spolu s Indonésany a Brunejci 14 %. Devět procent obyvatel pochází z Indie a zbytek jsou původem Thajci, Japonci a lidé z dalších států Evropy a Asie.