Jak se dopravit do Singapuru

Občané České republiky nepotřebují ke vstupu do Singapuru vízum, avšak musí s sebou mít cestovní pas, který bude platný i po následujících 6 měsíců.

Singapur má velmi tvrdou drogovou politiku – za pašování drog je i pro cizince povinný trest smrti, a to i v případě, kdy jste na půdu státu nevstoupili a v Singapuru třeba jen přesedáte na jiný let.

Do Singapuru je rovněž zakázáno importovat pornografii, pirátské zboží a publikace od Svědků Jehovových. Zavazadla jsou kontrolována vždy po příletu na letištích nebo na přístavech.

Letadlem

Singapur je jedním z největších leteckých uzlů v jihovýchodní Asii, který zajišťuje spojení mezi Asií, Evropou, Blízkým východem, Austrálií, Novým Zélandem, Severní Amerikou a Jihoafrickou republikou. Ze Singapuru létají pravidelně kvalitní spoje do Indonésie, Thajska, Číny, Indie a na Filipíny.

Největším letištěm na Singapuru je obrovské Changi Airport (SIN), které má tři regulérní terminály a jeden vyhrazený pro nízkonákladové aerolinky.

Transfer z letiště:

  • Taxíkem – nejjednodušší způsob, jak se dostat do centra. Ceny jsou vcelku rozumné a částka k úhradě se odvíjí dle počtu ujetých kilometrů. Během dne vás cesta přijde včetně letištního příplatku na 20 až 30 singapurských dolarů (v přepočtu 250 až 400 Kč). Od půlnoci do šesté hodiny ranní si k částce připočtěte ještě 50% příplatek.
  • Minibusem – přeprava šestimístným MaxiCabem vás přijde jen na 7 dolarů za osobu (okolo 90 Kč), přičemž od 6.00 do 2.00 jezdí vozy každých 15 až 30 minut.
  • Autobusem – na autobusové zastávky narazíte před terminály T1, T2 a T3. Jedna cesta vás přijde nejvýše na dva dolary (26 Kč) – drobné si však připravte přesně, řidič vám nazpět nevrátí.
  • Metrem – stanice metra se nachází mezi terminálem T2 a T3, při cestě do města budete muset přestoupit ve stanici Tanah Merah. Jízdné z letiště do stanice City Hall stojí 1,40 dolaru (18 Kč) + jednodolarový vratný depozit.

Doprava po Singapuru

Městská hromadná doprava

Cestovat městskou hromadnou dopravou po Singapuru můžete bez starostí -  systém patří mezi ty nejlepší na světě, přičemž ceny jsou vcelku nízké.

Pro turisty je výhodné pořízení karty Singapore Tourist Pass, kterou lze zakoupit ve většině stanic městské hromadné dopravy, včetně letiště. Ceny jízdenek opravňujících k neomezeným jízdám metrem a autobusy začínají již na 8 dolarech (100 Kč); zároveň s jízdenkou získáváte i slevy z vstupného na některé památky.

Ve výjimečném případě si můžete jízdenky zakoupit přímo v metru či autobuse – ale znepřátelíte si tím další cestující, neboť řidič bude složitě vypočítávat vaše jízdné a vznikne tak zpoždění.

Metro

Síť metra v Singapuru pokrývá všechny důležité turistické památky; ceny jednorázových lístků se pohybují od 1,80 do 3 dolarů (23 až 40 Kč), včetně jednodolarového vratného poplatku. Všechny linky jsou navzájem propojené, nemusíte tedy vůbec vystupovat mimo prostory stanice. Ty jsou zpravidla čisté a vybavené bezplatnými toaletami. Mezi nástupištěm a vozem metra jsou ve většině stanic dveře, a tak nehrozí pád do kolejiště.

Rikša

Tříkolky jsou určené speciálně turistům a potkáte je především v okolí Singapore River a Chinatownu. Kratší jízdy stojí 10 až 20 dolarů (130 až 260 Kč), hodinová projížďka 50 dolarů (650 Kč) na osobu.