Sydney je hlavní město jihovýchodního australského státu New South Wales (Nový Jižní Wales). Toto největší, nejstarší a nejvíce kosmopolitní město v Austrálii leží na důležité lodní trase, která zahrnuje přístavy Sydney Harbour, Middle Harbour, North Harbour, Lane Cove a Parramatta Rivers. Sydney se svojí přezdívkou Přístavní město a s více než 4,25 miliony obyvatel je jedním z nejkrásnějších kosmopolitních měst na světě, ale také domovem pro mnoho architektonických stylů, z nichž vyčnívá především budova opery a Harbour Bridge.

Sydney je dynamickým centrem australské ekonomiky a finančně jedním z nejdůležitějších měst v asijsko-pacifickém regionu. Sydney rovněž v roce 2000 hostilo letní Olympijské hry, ze kterých město značně profitovalo. I přes značné množství obyvatel je Sydney doslova obklopeno zelení a národními parky, které často zasahují přímo do obydlených předměstí.

Zajímavé části města

Sydney má kompaktní centrum města, které je obklopeno hned několika předměstími a městskými čtvrtěmi, které od jednoho konce k druhému zabírají až 40 kilometrů.

  • Sydney City (CBD) – Rušné finanční a správní centrum města, ve kterém najdeme i ty nejznámější turistické a kulturní atrakce v Sydney.
  • The Rocks – Ve čtvrti, kterou nalezneme na západ od Circular Quay, nalezneme nejen nejstarší koloniální vesnici v Sydney, ale také ikonu města – Harbour Bridge.
  • Haymarket a Chinatown – Na jih od centra leží male čínské městečko, plné obchůdků, kaváren a čínské kultury a kuchyně.
  • Kings Cross – Čtvrti, která se nachází ve východním Sydney, dominují blikající neony, bary a noční kluby.
  • Darlinghurst – Bývalé centrum nevěstinců a pochybných prodejen alkoholu se v průběhu několika let proměnilo v samotné srdce gay komunity v Sydney.

Historie

Sydney je nejstarší evropská osada v Austrálii, která byla založena 26. ledna 1788 a původně měla Británii sloužit jako trestanecká kolonie. V současnosti je 26. leden státním svátkem (Australia Day), kdy se ve městě a především v okolí přístavu odehrává spousta festivalů.

Obyvatelstvo

Sydney je jedno z nejkosmopolitnějších měst světa – celá jedna třetina jeho obyvatel se narodila v zámoří. Evropští kolonialisté, mezi nimiž dominovali Angličané, Irové a Skoti, postupem času prakticky vystěhovali původní domorodce. Australská zlatá horečka přilákala i mnoho Číňanů – dnes má již každý čtvrtý Australan nějaké předky v Číně.

Architektura

Panorama Sydney je dobře rozpoznatelné a mísí se v něm hned několik architektonických stylů – od jednoduše vypadajících budov přes expresionistický styl Jorna Utzona až po moderní budovu opery. V Sydney je rovněž velké množství budov ve viktoriánském stylu – například budova radnice (Sydney Town Hall) nebo Queen Victoria Building. Mrakodrapy jsou vysoké a moderní, dominuje jim 305metrová Sydney Tower.