Tokio (Tōkyō – 東京) je hlavní město Japonska. Se svými 12 miliony obyvatel přímo ve městě a dalšími 35 miliony v příměstské oblasti je Tokio nejvíce obydlenou městskou aglomerací na světě. Tato obrovská, zámožná a fascinující metropole spojuje prostředí supermoderních technologií se starými japonskými tradicemi.

Obrovské Tokio spíše než jedno obrovské město připomíná skupinu více měst, které srostly v jedno. Jednotlivé čtvrti se od sebe velmi liší – vedle sebe leží supermoderní Akihabara, Chiyoda s císařskými zahradami i čtvrť Asakusa s malými hrnčířstvími. Pakliže se vám jedna čtvrť nelíbí, není nic jednoduššího, než skočit do nadzemky a během pár minut se přesunout do jiné.

Velikost města a jeho zběsilé tempo mohou turistu, který je v Tokiu poprvé, vylekat. Většina města je zkrátka džungle betonu, kabelů, neonových světel a hlasitých reproduktorů. Během dopravní špičky se ve chvíli do metra nahrnou davy lidí, kteří ucpou nejen vagóny, ale i vestibul stanice. Obyvatelé Tokia jsou ale velmi přátelští a rádi vám pomohou s jakýmkoliv problémem.

Počasí

Tokio leží v subtropické oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu, horkými léty a mírnými zimami. Sněhové přeháňky jsou spíše sporadické, ale každoročně nasněží několik centimetrů. Ve městě se každoročně objeví několik tajfunů, přičemž některé z nich jsou velmi silné. Silná jsou i zemětřesení, která zasáhla Tokio v letech 1703, 1782, 1812, 1855 a 1923. To poslední mělo sílu 8,3 stupňů Richterovy škály a zemřelo při něm 142 000 obyvatel.

Oblasti města

Dva tisíce kilometrů čtverečních, na kterých se Tokio rozkládá, není jen obyčejná placka. Směrem na západ leží hornatá oblast a jižním směrem jsou subtropické ostrovy.

Centrum Tokia

  • Chiyoda – středobod japonské síly, neboť se v oblasti nachází Císařský palác, ministerstva, parlament, centrály soukromých firem a elektronická Mekka Akihabara
  • Oblast Chuo s vyhlášeným obchodním domem Ginza a rybím trhem Tsukiji
  • Minato s obchodními centry Akasaka a Shinbashi
  • a dále čtvrti Shinjuku, Kabukicho, Shibuya, Harajuku, Ebisu Shinagawa, Toshima a Meguro
  • Oblast Sumida, ve které se mimo jiné nachází čtvrť Ryogoku, domov muzea Edo-Tokyo a největší arény pro sumo ve městě – Ryogoku Kokugikan.
  • Taito a Bunkyo – srdce Starého Města s chrámem Asakusa a muzei Ueno Koto.
  • Arakawa