Washington, D. C., formálně District of Columbia, je hlavní město Spojených států amerických. Už od počátku bylo plánováno jako sídlo vlády a město jako takové není oficiálně členem žádného státu. Jeho historie, krásná architektura a znamenitá kultura přiláká ročně miliony turistů. Washington, D. C. ohraničují státy Virginia a Maryland.

Washington, D. C. byl založen Kongresem Spojených států amerických v roce 1790 a již od prvopočátku se s ním počítalo jako se sídlem federální vlády. Město bylo pojmenováno po prezidentovi Georgi Washingtonovi, který sám zvolil přesnou polohu na řece Potomac. Washington se svými širokými ulicemi a otevřenými prostranstvími byl kompletně navržen architektem Pierrem Charles L’Enfantem. Zvláštní zákon navíc ve městě zakazuje výstavbu mrakodrapů tak, aby byl na okolí krásný výhled.

Poměrně malé procento z obyvatel města jsou rodilí Washingtoňané, dle nedávných výzkumů se za posledních pět let až 50 % rezidentů přestěhovalo. Nejen kvůli tomu jsou ve městě přítomni a přijati zástupci všech kultur, národností a náboženství. Většina španělsky mluvících obyvatel je z El Saladoru, imigranti z Afriky pocházejí ze Somálska či Etiopie a městští rodáci jsou zpravidla afroameričané. Uvádí se, že v centrální části Washingtonu je až jedna třetina populace jiné než americké národnosti.

District of Columbia je pod přímou kontrolou Kongresu Spojených států. Obyvatelům města je od roku 1973 umožněno volit jak starostu města, tak členy městské rady. Kongresu však zůstalo právo případně vetovat zákon přijatý radou města. Do něho si ale 600 000 sídlících obyvatel svého zástupce zvolit nemůže – Washington, D. C. totiž není stát.

Mezi místními se Washingtonu, D. C. říká jednoduše D. C. nebo the District. Úplný název Washington, D. C. nebo oficiální název District of Columbia se používají jen tehdy, chce-li mluvčí jasně odlišit město od státu.

Oblasti města

Většina turistů zpravidla míří do čtvrti Mall, ve které se nachází většina známých památek a muzeí.

  • V centru města (čtvrti Penn Quarter, West End, Waterfront) se nachází washingtonská hlavní třída, prvotřídní restaurace, Chinatown, Verizon Center, Bílý dům, Kennedyho centrum, univerzita George Washingtona a nový Národní stadion.
  •  Sever města (Dupont Circle, Shaw, Adams Morgan-Columbia Heights) je oblastí s těmi nejrozdílnějšími obyvateli a těmi nejlepšími kluby s živou hudbou.
  • Západ města (Georgetown, Upper Northwest) – prestižní a zámožná oblast s historickou osadou Georgetown, Národní ZOO, Národní katedrálou, Dumbarton Oaks a mnoha obchody.
  • Nejvýznamnější památkou na východě města (Capitol Hill, Brookland-Takoma-Petworth, Anacostia) je budova Kapitolu a Knihovny Kongresu.

Bezpečnost ve městě

Časy, kdy v 80. a 90. letech minulého století soutěžil Washington s New Orleans o nelibé prvenství v podobě města s nejvyšším počtem vražd ve Spojených státech, jsou naštěstí ty tam. I přesto se ve městě najdou čtvrti, kde je kriminalita stále na velmi vysoké úrovni. Patří mezi ně zejména okolí Capitol Hill a severovýchod resp. jihovýchod Washingtonu.