Jak se dostat do Washingtonu

Letecky

Letiště Ronald Reagan Washington National Airport (DCA), které leží ve městě Arlington ve Virginii je tím nejspolehlivějším vzdušným přístavem poblíž hlavního města Spojených států. Do centra Washingtonu se během 10 minut dostanete za pomoci žluté linky metra, cesta taxíkem vás vyjde přibližně na 15 dolarů.

Washington Dulles International Airport (IAD) se nachází 40 km západním směrem od D. C.. Do centra hlavního města jezdí každou půlhodinu autobusy Washington Flyer – cesta trvá 20 až 25 minut a jednosměrná jízdenka vás přijde na 9 dolarů, zpáteční na 16 dolarů. Více informací o dopravě do centra města vám podají zaměstnanci informačního kiosku, který se nachází v přízemí letištního terminálu.

Vlakem

Železniční dopravce Amtrak provozuje spoje mezi Washingtonem a většinou měst USA, obzvláště mezi těmi na severovýchodě země. Hlavní nádraží Union Station se nachází na červené lince stanice metra, jen pár bloků od schodů Capitolu.

Doprava po Washingtonu

Městskou hromadnou dopravu ve Washingtonu provozuje společnost WMATA (Washington Metropolitan Area Transit Authority). Městská doprava je díky kvalitnímu propojení metra a autobusů tím nejrychlejším způsobem, jak se ve Washingtonu přemístit z místa na místo.

Metro

Městské podzemce se říká stejně jako u nás metro, skládá se z pěti navzájem propojených linek a stanice jsou mimo jiné poblíž veškerých důležitých památek. Celý systém je bezpečný, spolehlivý a stanice i vagóny bývají zpravidla čisté. Dopravní podnik čas od času vydává průvodce hromadnou dopravou, ve kterém najdete seznam zastávek, poblíž kterých se nachází nějaká ta pamětihodnost.

Při jízdě metrem platí několik základních pravidel:

  • Ve vlacích i ve stanicích je zakázána konzumace jakýchkoliv nápojů či jídel. Zaměstnanci metra a policisté vás nejprve slušně požádají, ať jídlo odložíte, mohou vám ale dát i pokutu či vás dokonce zadržet.
  • Na eskalátorech se stojí vpravo, aby mohli pospíchající pasažéři bez problémů projít.
  • Nesnažte se vlézt do vagonu metra na poslední chvíli – na rozdíl od dveří výtahu se dveře metra znovu sami neotevřou.

Jednotlivé linky metra jsou barevně odlišeny, v některých oblastech však na jedné trati mohou jezdit i vozy dvou různých linek! V době špičky navíc nemusejí všechny vozy jezdit až do konečné stanice, proto věnujte zvýšenou pozornost displejům s cílovou stanicí, které jsou na každé soupravě metra.

Provozní doba metra je různá v závislosti na dni v týdnu:

  • pondělí – čtvrtek: od 5:00 do 24:00
  • pátek: od 5:00 do 3:00
  • sobota: od 7:00 do 3:00
  • neděle: od 7:00 do 24:00

Systém jízdenek je velmi komplikovaný a ceny se liší v závislost na dni, čase a ujeté vzdálenosti. Během špičky (pracovní dny od 5:00 do 9:30 a od 15:00 do 19:00, víkendy od 2:00 do uzavření) zaplatíte za jízdenku částku v rozmezí 1,65 až 4,50 dolarů. V ostatních časech zaplatíte mezi 1,35 a 2,35 dolarů. Úhrada jízdného probíhá pomocí jízdenkové karty, kterou si můžete koupit v automatu v kterékoliv ze stanic. Kartu si pak můžete nabít mincemi či bankovkami, a to až do obnosu 45 dolarů.

Taxíkem

Taxíkáři ve Washingtonu používají k určování ceny standardní taxametr. Za první šestinu míle (268 metrů) zaplatíte 3 dolary a za každou další 1/6 míle 25 centů. Maximální částka, kterou vám může taxikář naúčtovat za přepravu po Washingtonu, je 19 dolarů. K nim si případně musíte připočítat příplatky v částce 1,50 dolarů za každého dalšího pasažéra staršího 6 let nebo 25% příplatek v případě sněhové pohotovosti.

Většina washingtonských taxíků zpravidla nemá terminál pro příjem kreditních karet, částku k úhradě si tak raději připravte v hotovosti. Výši jízdného standardizuje dopravní podnik města, částka platí jak pro cesty po Washingtonu, D. C., tak i mimo něj. Pamatujte, že taxíky registrované mimo Washington, D. C., nesmějí nabírat pasažéry v oblasti města.