Buenos Aires (oficiálním názvem Autonomní město Buenos Aires) je hlavní město jihoamerického státu Argentina. Význam názvu města se ze španělštiny překládá jako „dobré ovzduší“. Jedná se o jedno z největších měst Latinské Ameriky, se spoustou kulturních atrakcí a sloužící jako výchozí bod při cestách za ostatními památkami země. Obyvatelé Buenos Aires se nazývají porteños, což v překladu znamená „obyvatelé přístavů“. Buenos Aires je jedinečná a pozoruhodná turistická destinace, která návštěvníkům nabídne nejen požitek z návštěvy města, ale také možnost zažít si to pravé městské dobrodružství.

Buenos Aires se nachází uprostřed stejnojmenné provincie, ačkoliv je politicky nezávislé. Od severu k jihu zabírá 20 km a od západu k východu 18 km, jeho GPS souřadnice jsou 34º 36′ S, 58º 26′ W. Celkem v něm žije přes tři miliony lidí, započítáme-li i příměstské části, dostaneme se až za hranici 14 milionů obyvatel.

V Buenos Aires žije vzhledem k liberálnímu postoji jeho obyvatel jedna z největších homosexuálních komunit v Latinské Americe. Jak se postupně zvedá argentinská ekonomika, roste i počet atrakcí a služeb pro homosexuály – během pár posledních pár let byly v Buenos Aires otevřeny cestovní kanceláře, bary, restaurace i hotely určené speciálně pro tuto menšinu.

Cenová náročnost

Ačkoliv některé hotely během posledních několika let zdražily své služby až o 100 %, Buenos Aires je pro obyvatele České republiky stále cenově dostupnou destinací. Ceny jídel se pohybují okolo 2 pesos (12 Kč) za hot dog, 15 pesos (85 Kč) za velkou pizzu a 30 pesos (170 Kč) za steak v luxusní restauraci. Doprava je díky metru a autobusům, za které po přepočtu zaplatíte necelé 3 Kč, velmi dostupná. Ceny za jízdu taxíkem v centru městu začínají na 6 pesos (34 Kč).

Městské části

Město Buenos Aires se dělí na 48 čtvrtí, kterým se říká barrios. Mezi ty turisticky nejdůležitější patří:

  • Microcentro – centrum města, ve kterém se nacházejí skoro všechny historické památky Buenos Aires. Je zde i populární Florida Street, po které se mohou turisté procházet a v malých krámcích kupovat typické suvenýry.
  • San Telmo – v této oblasti naleznete tradiční domky v koloniálním stylu, dlážděné cesty a vytesávané lucerničky.
  • La Boca – kontroverzní část města, kterou si turisté oblíbili pro její pestrobarevnost.
  • Palermo – čtvrť, jejíž uličky lemují stromy a útulné restaurace a kavárny.
  • Puerto Madero – přístavní oblast, která byla po vzoru té londýnské rekonstruována a nyní ukazuje ty nejnovější architektonické tendence Buenos Aires.

Bezpečnost

Kriminalita v Buenos Aires v závěru roku 2008 vlivem zvýšeného turistického zájmu a ekonomické krize značně vzrostla. Na své fotoaparáty, kamery a další elektroniku si dávejte větší pozor a zbytečně je nevystavujte na obdiv. Přepadení turistů za bílého dne nejsou v některých čtvrtích města nikterak vzácná.